Tarih: 19.09.2022

Birçok gerici kuruluş ile cemaat ve tarikatların destek verdiği LGBTİ+’ları hedef alan miting, İstanbul'daki Saraçhane Meydanı'nda dün (18 Eylül) gerçekleştirildi. Mitinge siyasi partilerden sanatçılara kadar çok sayıda tepki geldi. 

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu tarafından düzenlenen ‘Büyük Aile Buluşması’ adlı LGBTİ+ karşıtı miting, dün İstanbul'daki Saraçhane Meydanı'nda gerçekleştirildi. Konser ve festival yasakları sürerken gericiler "Büyük Aile Buluşması" adı altında düzenledikleri mitingle LGBTİ+’ları hedef aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesinde kamu spotu olarak tavsiye ettiği mitinge birçok gerici kuruluş ile cemaat ve tarikatlar destek verdi.

Mitingde; Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Meltem Ayvalı, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar, Tuğçe Kazaz gibi isimler açıklama yaptı. Mitingde sarıklı ve cübbeli kişiler, "Böyle saçmalık olmaz, biz buraya gitar dinlemeye mi geldik?" diyerek müziğin kapatılmasını istedi.

Mitinge, çok sayıda tepki mesajı geldi

LGBTi+ karşıtı mitinge siyasi partilerden sanatçılara, demokratik kitle örgütünden yurttaşlara kadar çok sayıda tepki mesajı geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Tabipler Birliği İnsan Hakları Kolu (TTB), Sol Parti ve birçok meslek örgütü ve sanatçı #nefretyürüyüşünehayır etiketiyle mitinge karşı tepki gösterdi.

LGBTİ+ karşıtı mitinge yönelik bazı tepkiler şöyle:

  


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org