Tarih: 16.09.2022

Londra ve Boston’un 2023 yılında yapılacak maratonlarının önümüzdeki yarışları için non-binary kategorisi eklendi.

2023 yılında Londra ve Boston maratonuna kaydolacak olan katılımcılar ilk kez non-binary seçeneğiyle kayıt olabilecek. 

Boston Athletik Derneği (BAA) Salı günü yaptığı açıklamada, Boston Maratonu'nun 125 yıllık tarihinde, koşucuların ilk kez ayrı bir non-binary kategoriye kaydolabileceklerini duyurarak, “Bu ilk yılı birlikte öğrenmek ve büyümek için bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.  Londra Maratonu organizatörleri de, yarışın toplu yapılacak bölümünde katılımcıların non-binary olarak kayıt yaptırabileceğini duyurdu. Her iki yarış da Nisan 2023’de yapılacak. 

Sosyal medyada, trans ve non-binary sporcular haberi, LGBTİ+’ların spora tam olarak dahil edilmesine yönelik bir başka adım olarak kutladılar. Maraton için “Non-binaryleri dahil etme kılavuzunu” hazırlayan Jake Fedorowski ise duyuruyu, “Heyecan verici haber” olarak değerlendirdi. 

Non-binary koşucu ve 2019 Pan-Amerikan Oyunları'nda altın madalya kazanan Nikki Hiltz, Twitter'dan, "Burada hala yapılması gereken çok iş var ama non-binary koşucuların Boston Maratonu ve BAA tarafından kabul edilmesinden heyecan duyuyorum" dedi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org