Tarih: 15.09.2022

Sırbistan'ın 'utanç verici' EuroPride yasağı öfkeyle karşılandı: 'Pride’ı yasaklamak anayasaya aykırıdır'

Sırbistan polisi; EuroPride organizatörleri ile Sırbistan hükümeti arasında haftalarca süren düşmanca görüşmelerin ardından 13 Eylül Salı günü yürüyüş güzergahının yasaklandığını duyurdu.

Belgrad'da EuroPride’a ev sahipliği yapma kararı, aralarında Sırp Ortodoks Kilisesi'nden kişilerin de  bulunduğu LGBTQ+ karşıtı grupların protestolarıyla karşılanmış  ve queer topluluğuna şiddet çağrısında bulunulmuştu.

EuroPride organizatörleri, sonuç ne olursa olsun aktivistlerin Cumartesi günü parlamento binasının önünde toplanacağı konusunda ısrar ederek “bu kararı bozmak için mevcut tüm yasal yolları kullanacaklarını” söyledi. EuroPride 2022 organizatörlerinden Goran Mileti?, LGBTİ+ üyelerinin yasağa rağmen Onur Yürüyüşü'nden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

"Burası Stonewall değil,  burası 21. yüzyılda Belgrad"

Uluslararası İnsan Hakları Konferansı'nda EuroPride Başkanı Kristine Garina, konferansta konuşma yapacak olan Sırbistan'ın açık kimlikli eşcinsel başbakanı Ana Brnabi?s'ın "Sırp yetkililerin zorbalara boyun eğdiğine" dair konuşacağını umarak, yasaklama kararının "anayasaya aykırı" olduğunu belirtti.

Konferanstaki görüntüler; Onur yürüyüşü rotasını yasaklama kararına karşı tepkiyi ortaya koydu. Katılımcılar, başbakan odaya girerken ayağa kalktı ve  "Onur istiyoruz" (we want Pride) sloganları attı. Ayrıca, "Burası Stonewall değil,  burası 21. yüzyılda Belgrad" sloganı da atıldı.

Başbakan Brnabi?'in konuşmasından sonra Garina şunları söyledi: 

“Odada Ana Brnabi?'e verilen tepki, Sırbistan'daki LGBTİQ+ topluluğunun bu Cumartesi EuroPride yürüyüşünün yasaklanmasını kabul etmeye istekli olmadığını açıkça gösteriyor. Yetkililer, bunun güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalıdır!”

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org