Tarih: 06.09.2022

Çocukları LGBTİ+ olan Türkiye’li bir grup anne ve babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, Ocak 2013’te tamamlandı. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, 82 dakikalık uzun metraj belgeselde; muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan LİSTAG’lı yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

İzleyiciyi İstanbul’da beş eve götüren belgeselde, LGBTİ+’ların aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken geçtikleri zorlu yolları, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar.

2015 yılında kaybettiğimiz Boysan Yakar’ın da yardımcı yönetmenliğini yaptığı belgeseli Youtube’dan izleyebilirsiniz. Belgeseli, işaret dili ve sesli betimleme özellikleriyle de izleyebilirsiniz.

Belgeselin yönetmeni Can Candan, dün (5 Eylül) öüm yıldönümleri olan Boysan, Zeliş ve Mert için şöyle diyor:

Bugün 5 Eylül 2022, elim bir trafik kazasının Boysan, Zeliş ve Mert’i aramızdan alışının yedinci senesi?

'Benim Çocuğum’ belgeselimizin yapım ve seyirci ile buluşma süreçlerinde yönetmen yardımcımız sevgili Boysan'ın ve destekçilerimizden sevgili Zeliş’in büyük emekleri var.

'Benim Çocuğum’ her izlendiğinde, hem kamera arkasında, hem de kamera önünde var olan Boysan’ın ve filmdeki aktivistlerden biri de olan Zeliş’in anısı da perdede ya da ekranda tekrar tekrar yaşıyor ve sonsuza kadar yaşayacak.

Onları çok özlüyoruz ve eksikliklerini derinden hissetsek de, kısa yaşamlarında verdikleri hak ve özgürlük mücadelesi hepimize ilham ve güç veriyor.

Boysan, Zeliş ve Mert’i, bir kez daha sevgiyle anıyoruz.

Benim Çocuğum ekibi adına

Can Candan

 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org