Tarih: 05.09.2022

Bugün Zeliş, Boysan ve Mert’in aramızdan ayrılışının yedinci yıl dönümü.

LGBTİ+ aktivisti Boysan Yakar, LGBTİ+ aktivisti-feminist Zeliş Deniz ve Mert Serçe, Çanakkale’de meydana gelen trafik kazası nedeniyle aramızdan ayrılalı yedi yıl oldu. 

Arkadaşları ve sevenlerinden gelen mesajlarla Boysan, Zeliş ve Mert’i bir ke daha sevgi ve özlemle anıyoruz:

Ayça Damgacı - Yas sürecinin bir basamağı da “kabullenmek” derler ya? Hayatım boyunca bunu başaramadığımı hissettiğim bir gidiş Zeliş ve Boysan’ın gidişi. Beraber yaşlanmak üzerine hayal kurardık? Şimdi bu hayallerden köşe bucak kaçıyorum. Ama varlıkları, kendi varoluş mücadelemde her zaman, her zaman bana ilham olacak. Zaten de varlar bende, benden içeri? Her nereye gideceksek?

Şevval Kılıç - Hemen aklıma gelen şey, dünyanın en eğlenceli insanları oldukları ve beraber çalışmanın çok zevkli olduğuydu.

Arya Sezer - Çok küçükken tanıdım 3 ünü de. Boysan ilk aşkım falan olabilir, (Anadolu’dan yeni gelen birçok yeni lubunya için öyleydi bu arada) fakat tanıdıkça anneliği, bacılığı daha bi tutar geldi, abla kardeş olduk. Zeliş de, Boysan da çok güzel şeyler öğrettiler kısa bir zamanda. Her konuda cesaret veriyordu varlıkları. Kırmızı rujumuzla polis barikatının önünde onurla durabiliyor olduğumuzu gördüm onlar sayesinde ki bu benim için en büyük onurdu. Mert eniştem derdim, gülerdi Boysan. Bilmiyorum hala inanamıyorum bazen, Zeliş elinde birasıyla bir yerlerden çıkacakmış gibi geliyor. Çok özlüyorum. Umarım çok mutlulardır gittikleri yerde.

Can Candan -  
Bugün 5 Eylül 2022, elim bir trafik kazasının Boysan, Zeliş ve Mert’i aramızdan alışının yedinci senesi?'Benim Çocuğum’ belgeselimizin yapım ve seyirci ile buluşma süreçlerinde yönetmen yardımcımız sevgili Boysan'ın ve destekçilerimizden sevgili Zeliş’in büyük emekleri var. 'Benim Çocuğum’ her izlendiğinde, hem kamera arkasında, hem de kamera önünde var olan Boysan’ın ve filmdeki aktivistlerden biri de olan Zeliş’in anısı da perdede ya da ekranda tekrar tekrar yaşıyor ve sonsuza kadar yaşayacak.Onları çok özlüyoruz ve eksikliklerini derinden hissetsek de, kısa yaşamlarında verdikleri hak ve özgürlük mücadelesi hepimize ilham ve güç veriyor. Boysan, Zeliş ve Mert’i, bir kez daha sevgiyle anıyoruz. Benim Çocuğum ekibi adına

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org