Tarih: 02.09.2022

Sırbistan cumhurbaşkanı EuroPride'ı iptal etti. Organizatörler, yine de yürüyeceğiz diyor.

Bu yıl 17 Eylül’de Sırbistan’ın Belgrad’ta ev sahipliği yapacağı EuroPride etkinliği, güvenlik riskinin çok yüksek olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından iptal edildi. 

Etkinlik organizatörleri, “cumhurbaşkanı istese de istemese de bu ayın sonunda Sırbistan'da EuroPride’ın yapılacağını ve insanların yürüyeceklerini” söyledi.

Ancak Cumhurbaşkanı Vucic, siyasi kargaşa, ekonomik baskı ve aşırı sağcıların tehditlerini gerekçe göstererek yürüyüşün iptal edileceğini veya erteleneceğini duyurdu.

Etkinliğin Sırbistan’daki organizatörlerinden Goran Miletic verdiği demeçte, "Bu, Sırbistan'daki LGBTİ+ topluluğundaki herkes için büyük bir şok oldu, çünkü böyle bir şeyin olabileceğini hiç duymadık. Organizatörler olarak hükümetle, belediyeyle, polisle birçok toplantı yapıyorduk ve böyle bir şeyden hiç bahsetmediler." dedi.

Duyuru, Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere insan hakları örgütleri tarafından yaygın bir şekilde kınandı. 

Sırbistan'daki BM ofisi kararı kınayarak, kararın "Sırp Anayasası tarafından güvence altına alınan toplanma özgürlüğü hakkını" tehlikeye atacağı konusunda uyardı. BM'nin Sırbistan'daki koordinatörü Francoise Jacob, "EuroPride aynı zamanda sosyal eşitlik, tüm hakların eşitliği, dayanışma, dostluk ve sevgiye dayalı güçlü ve ilerici bir toplumun temellerini kutlamak için bir fırsattır" dedi.


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org