Tarih: 31.08.2022

Transfobik sözleriyle gündem olan Harry Potter serisi yazarı J.K Rowlingı, “transfobik görüşleri nedeniyle zulüm gören bir karakter hakkında” yeni bir kitap (The Ink Black Heart) yazdı.

Rowling'in yeni kitabı The Ink Black Heart, Robert Galbraith takma adı altında kaleme aldığı suç gerilim dizisi Cormoran Strike'ın altıncı kitabı. Kitapta, Youtube’daki popüler bir çizgi filmin yaratıcısı Edie Ledwell adlı bir karakter; çizgi filmi ırkçı, ayrımcı ve transfobik olduğu için eleştirildikten sonra ev adresi ifşa edilerek öldürülüyor.

Rowling, yeni kitabının kendi transfobi ve ırkçılıkla suçlanma ve insanları onu ifşa etmekle suçlama hikayesine benzer olmasına rağmen, bunun bir tesadüf olduğunu söylüyor.

Virgin Radio’da Graham Norton’a kitapla ilgili açıklamalarda bulunan Rowling, “Öncelikle geçen yıl yaşanan bazı durumlardan sonra bu kitabın bunları anlatmadığını belirtmeliyim. Kitabın sosyal medyada bana bazı şeyler olmadan önce yazmıştım. Hatta eşime ‘Sanırım herkes bu kitabı benim yaşadıklarıma yanıtım olarak görecek’ demiştim ama öyle değil” dedi.

Ne olmuştu?

J.K Rowling, 2020 yılında bir makalede “regl olan bireyler” ifadesine tepki göstermesiyle tepki çekmişti. Rowling, transfobik olmakla suçlanmış, kendisi bu suçlamaları reddetmişti. 

Rowling, “transfobik” suçlamalarının ardından ölüm tehditleri almış, İskoçya’daki ev adresi internette paylaşılmıştı.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org