Tarih: 29.08.2022

Sahnede arkadaşıyla şakalaşırken söylediği sözler nedeniyle hedef gösterilerek tutuklanan Gülşen, ev hapsi tedbiri konarak tahliye edildi.

Mahkeme yapılan değerlendirme sonucunda Gülşen'in adli kontrol tedbirlerinden olan "konutu terk etmeme" şartıyla tahliyesine karar verdi.

Gülşen’in avukatı Emek Emre tarafından 26 Ağustos'ta üst mahkemeye gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunulmuştu. Dilekçede, Gülşen'in, üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığı ve tutuklamanın hiçbir koşulu gerçekleşmediği halde haksız ve  hukuka aykırı kararla tutuklandığı belirtilmişti. Gülşen hakkındaki tutuklama kararının kaldırılarak tahliyesine karar verilmesi istenmişti.

İtirazı üst mahkeme olan İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi değerlendirdi. Mahkeme, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan şüpheli Gülşen Çolakoğlu'nun tahliyesine ve konutu terk etmemek şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Mahkeme gerekçesinde, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, dosya kapsamındaki tüm delillerin toplanmış, şüphelinin kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunmayışı, bakmakla mükellef olduğu yaşı küçük çocuğu bulunması, tutuklama maddeleri dikkate alındığında alınması muhtemel cezaya ilişkin infaz koşulları da hep birlikte değerlendirildiğinde tutuklamadan beklenen faydanın adli kontrol tedbirleriyle sağlanabileceği nazara alınarak şüphelinin adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verildiği kaydedildi. Kararda adli kontrol tedbirlerine uymadığı takdirde tutuklanacağı ihtar edildi.

Ne olmuştu?

Sahne performansları, giydiği kıyafetler ve özellikle kadın ve LGBTİ+ haklarına yönelik açıklamalarıyla gündeme gelen Gülşen, hedef gösterilen Gülşen, 25 Ağustos’ta evinden gözaltına alındı.

Sanatçı, Nisan ayında verdiği bir konser sırasında ekibiyle şakalaştığı sırada kaydedilmiş bir videoda, "imam hatipli" bir kişiye atfen yaptığı şakada kullandığı ifadeleri dolayısıyla "muhafazakar" trollerce hedef gösterilmiş ve linç kampanyasının hedefi olmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca TCK'nin 216. maddesini ihlal ederek "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile suçlanan sanatçı, sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı.


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org