Tarih: 04.08.2022

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün, "sansüre karşı hep beraberiz" diyerek dün gerçekleştireceği açık hava gösterimi üzerine rektörlük, kulüp faaliyetlerini bir ay süreyle engelledi.

Açık Hava etkinlikleri kapsamında LGBTİ+ temalı filmler olan Benim Çocuğum, Laurence Anyways ve Go gösteriminin engellenmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (BÜSK), dün (3 Ağustos) “sansüre karşı hep beraberiz” diyerek Laurence Anyways filminin gösterimini yapacaktı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, “etkinlik düzenleme kurallarının ihlal edildiği” gerekçesiyle kulübe 1 ay süreyle faaliyet engeli getirdi ve kulüp yönetim kurulunu görevden aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü sansürü şöyle duyurdu:

“Gerekçe gösterilmeden sansürlenen 3 açık hava gösterimimizden birini Boğaziçi Üniversitesi Kulüpleri olarak bugün gerçekleştireceğimizi duyurmuştuk. Bunun üzerine bu sabah üniversitemizin kayyum yönetimi tarafından kulübümüze gönderilen belgede, etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiğimiz gerekçesiyle kulübümüze 1 ay süreyle faaliyet engeli getirildi ve kulüp yönetim kurulumuz görevden alındı. Bu hukuksuz kararın ve yapılan sansür ve baskının karşısında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org