Tarih: 20.06.2022

Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesinde bulunan ONÜÇ isimli gece kulübünde bir trans, transfobik davranışlara maruz kaldı.

Mekana girişte yaşadığı transfobiye tepki gösterdiği için 5-6 kişilik bir erkek grubu tarafından zorla taksiye bindirilen trans, bölgeden uzaklaştırılmaya çalışıldı. Transfobik saldırı sırasında kollarında ve sırtında morluklar ve çizikler oluştu.

Dün gece sabaha karşı gerçekleşen olayı sosyal medyadan duyuran trans kadın, transfobiye maruz kaldığı ONÜÇ  isimli mekanın önüne giderek gece kulübünü prostesto etti:

Bu sabah saat 5 sularında Tunalı Hilmi Caddesi’denki ONÜÇ isimli mekan tarafından önce transfobik muameleye maruz kaldım. Sonrasında buna tepki gösterdiğim ve protesto ettiğim için 5-6 kişilik bir erkek grubu tarafından kollarımdan sürüklenerek taksiye tıkıldım ve o bölgeden uzaklaştırılmaya çalışıldım.Duyulsun. Ben bu ülkede eşit bir vatandaş olarak var olabilmek istiyorum. ONÜÇ isimli mekan ve işbirlikçileri transfobiktir ve şiddet failidir. Ben utanmayacağım. Onlar utanacak ve hesap verecek!” 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org