Tarih: 06.06.2022

2012 yılında Amed’de bir grup LGBTİ+’nın bir araya gelmesiyle kurulan Keskesor, “Burdayız ayol!” diyerek 10. yaşını kutluyor. 

Bir süredir çalışmalarına ara veren Keskesor LGBTİ+ Amed Oluşumu, Onur Ayı’na özel @bugraphical imzalı yeni logosuyla 10. yaşını kutlayarak çağrı yayınlayarak, eski ve yeni tüm aktivistleri bir araya gelmeye davet etti. Keskesor, geçtiğimiz mayıs ayında Pembe Hayat Kuirfest’e Amed’te ev sahipliği yapmıştı.

Keskesor LGBTİ+ Amed Oluşumu’nun yayınladığı çağrı şöyle:

Merhaba Lubunya;

Uzun bir zamandan sonra tekrardan merhaba demenin ve varolmanın heyecanını, mutluluğunu yaşıyoruz. Yıllar oldu bir araya gelemediğimiz. Çok ama çok özledik. Biliyoruz siz de çok özlediniz.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Kuirfeste Amed'te ev sahipliği yaparak yeniden buradayız dedik. 3 gün boyunca dolu dolu geçen etkinliklerimizden aldığımız coşkuyla daha güçlü adımlarla kaldığımız yerden devam ediyoruz. 

Keskesor, 2012 yılında bir grup LGBTİ+nın bir araya gelmesiyle Amed'te kuruldu. Kuruluş aşamasında Amed'te ve çevre illerinde LGBTİ+fobiye, heteroseksizme, ataerkiye, militarizme karşı cinsiyet özgürlükçü, ekolojist, anti-hiyerarşik anti-faşist, ekolojist bir örgütlenme yapısı ile mücadele etme kararı aldı. Ve günümüze kadar bu kararlılıkla mücadele yürüttü. Yer yer yoruldu, yer yer kırıldı, bölündü, dağıldı ancak bitmedi. Çünkü yılların emeği ile kurulmuş bir Keskesor'u feshetmek hiç içimize sinmedi. Hiçbir şey yapmasak bile Keskesor'un adını yaşatma bilinciyle hareket ederek günümüze geldik.

2012-2015 yılları arasında özellikle ülkemizde çözüm ve barış diyaloglarının sürdüğü süreçte daha özgür bir mücadele yürütürken, 2015 sonrası çözüm ve barış diyalog sürecinin bitmesiyle yaşanan olumsuzluklardan bizler de nasibimizi aldık. Bölgedeki politik süreç ilk LGBTİ+ları vurdu. Artan LGBTİ+fobi ve şiddet pek çok görünür aktivistimizi geriye çekti. Ve bölgedeki politik süreç haliyle bizleri de kötü etkileyince bir süre sonra bizler de kırıldık, üzüldük, yıprandık, darıldık... Ve çok kötü dağıldık. Geriye kalanlar olarak da bu süreci omuzlayamazsak bile en azından Keskesor'un ismi yaşasın dedik.

Şimdi kaldığımız yerden gücümüz oranıyla kentte ve bölgede LGBTİ+ özgürlük mücadelemize devam edeceğiz. Yaşanan kırgınlıklar, dargınlıklar, madilikler elbette olacak. Şimdi onarım zamanı. Eski yeni tüm gönüllü aktivist ve aktivist adaylarımıza çağrımızdır; gelin Keskesor ile Amed'te şanlayalım.

10. Yaşında Keskesor LGBTİ+ Amed Oluşumuz olarak Pride'a özel yeni logomuzla Onur Ayını kutluyoruz.

 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org