Tarih: 31.05.2022

Esat-Eryaman davası bugün Ankara Adliyesi’nde yeniden görüldü. Duruşmada karar çıkmadı. Bir sonraki duruşma 18 Ekim’de görülecek.

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan Esat-Eryaman davası bugün (31 Mayıs) Ankara Adliyesi’nde yeniden görüldü. Duruşmaya avukatlar ve çok sayıda izleyici katıldı. 

Geçtiğimiz duruşmada tanık olarak çağrılan A.B. beyanında, sanıkları ve müştekileri tanımadığını söyledi. 2007 yılında gasp edilen telefondan kendisine ait telefon hattı ile yapılan görüşmeleri, yapmadığını söyledi. Davada adı çete lideri olarak geçen Şammas Taşdemir'i tanımadığını beyan etti. 

Avukat Senem Doğanoğlu, A.B.’nin sadece Şammas Taşdemirle iletişimde olmadığını diğer çete üyeleriyle de bağlantısının olduğunu, kendisine ait telefon hattı ile bu kişilerle görüşmesinin kayıtları olduğunu söyledi. Ayrıca avukat Doğanoğlu,  A.B.'nin beyanları doğrultusunda  kimliğini kullanan kişinin tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.

Mahkeme, A.B.'nin kimliğini kullanıp hat çıkaran kişinin olma ihtimali olduğundan ve Ali Bülbül’ün adına olan hattın sanıklarla 2006 ve 2007 yıllarında görüşmesinin olması nedeniyle suça karışıp karışmadığının tespiti için gerekli soruşturmanın yapılmasına karar verdi.

Duruşma  18 Ekim 2022 tarihi saat 14.00’de Ankara Adliyesi'nde büyük salonda yeniden görülecek.


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org