Tarih: 27.05.2022

Dava 31 Mayıs’ta Ankara Adliyesi’nde!

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yerlerinden edilen trans seks işçilerinin adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasının bir sonraki duruşması 31 Mayıs saat 14.00'de Ankara Adliyesi'nde görülecek. 

Nefret suçlarına karşı önemli bir duruş ve hak arayışı olan bu davadan çıkacak hakkaniyetli bir karar LGBTİ+ hareketi ve trans mücadelesi tarihi açısından önemli bir kazanım olacaktır. Çetelere ve erkek egemen düzenin öldüren normlarına karşı verilen bu mücadelede herkesi adliyeye davayı desteklemeye davet ediyoruz.

2006 yılında Ankara Eryaman'da yaşayan 30 seks işçisi travesti ve trans kadına yönelik çeteler tarafından başlatılan sistematik saldırılar mahallede yaşayan travesti ve transların başka semt ve illere taşınmaya zorlanmalarına, yerlerinden edilmelerine neden oldu. Adalet arayışımız sürerken arkadaşımız Dilek İnce’yi aramızdan koparıp aldılar. İnsanları taşınmaya zorlayan, şiddet uygulayan, tehdit eden ve yerlerinden eden saldırgan çete üyelerinin kimlikleri trans kadınlar tarafından yaptıkları suç duyurusunda yer almasına rağmen yapılan şikâyetler sonuçsuz kaldı.

Bugün faillerin hak ettikleri cezayı alması, adaletin tesis edilmesi ve hakkın yerini bulması adına sizleri davayı takibe ve desteğe davet ediyoruz.

Dava hakkında daha fazla bilgi edinmek için gerekli bilgi notunu ekte görebilirsiniz.ayrıca diğer çalışmalarımız da şöyledir:

https://www.youtube.com/watch?v=DLQXjWHvXuo
https://youtu.be/mNlzs6Acr1U

Yıllar Affetmez Serisi:

https://www.youtube.com/watch?v=6EQnUrUkTRQ&t=2s
https://youtu.be/fKO5jCglEPU
https://youtu.be/GJD_XDFrjCU

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org