Tarih: 12.04.2022

İzmir’de trans seks işçilerine yönelik saldırılara karşı 18 Haziran LGBTİ+ Dayanışma Derneği basın açıklamalarının ilkini, bugün 12 Nisan Salı saat 14:00’de İHD İzmir şubesinde yaptı. İkinci basın açıklaması 13 Nisan günü saat 18:00’de İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

‘Genel ahlak’ anlayışı gerekçe gösterilerek biz seks işçisi trans kadınlara yönelik son yıllarda şiddeti artarak devam eden baskılara dur demek için burada toplanmış bulunmaktayız. Her türlü iktidar aracıyla giderek hayatın her alanına yayılan ve şiddeti artan transfobiye karşı korkmadığımızı ve bir arada olduğumuzu dile getiriyoruz. İzmir’de son altı ayda gerçekleşen transfobik nefret saldırılarının öfkesini hala taşıyoruz.

Tüm yaşanan nefret cinayeti ve saldırılarının yanı sıra evlerinin önünde, yürüdükleri sokaklarda markete giderken, arkadaşlarıyla otururken ve hatta sadece kimlik bilgilerinin elde edilmesiyle hiçbir gerekçe gösterilmeden trans kadınlara genel ahlakın arkasına sığınılarak ve 5237 sayılı ‘Kabahatler Kanunu’ gerekçe gösterilerek keyfi ve hukuksuz* şekilde kolluk güçleri tarafından sistematik olarak para cezaları kesilerek transfobik şiddet sürdürülmektedir. Açıkça hukuksuz biçimde görevi kötüye kullanan kolluk kuvvetleri trans kadınların yaşadığı sokaklarda adeta abluka altına süreğen bir baskı ve keyfi ceza şiddetine maruz bırakılmakta ve sistematik olarak insan hakları ihlal edilmektedir. Bu ülkenin vatandaşları olan trans kadınlar olarak herkes kadar ve herkes gibi her türlü insan hakkı ve kent haklarından yararlanmak istiyor ve haklarımızdan taviz vermeyi reddediyoruz.

Taleplerimiz

  • Hukuksuz ev kapamalarının son bulması ve hukuksuz bir şekilde mühürlenen ikamet yerlerinin yeniden açılması

  • Keyfi ceza ve kısıtlamaların derhal durdurulması ve delilsiz yazılan cezaların iptal edilmesi

  • Yaşam alanlarımızda sürdürülen polis ablukasının kalkması

  • İlkim Delal Cemre Özenin serbest bırakılması

  • Görevi kötüye kullanan polis memurları hakkında soruşturma başlatılması

  • Transların temel insan hakları ve kent haklarına eşit erişimin önündeki engellerin kaldırılarak hakların hayata geçirilmesi
    Trans hayatlarımız değerlidir!

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org