Tarih: 24.01.2022

İzmir’de 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nden hareketle 20 Kasım Platformu kuruldu. Platform, transfobiye, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığa karşı mücadeleye çağırıyor.

Platformun Instagram üzerinden yaptığı çağrı metni aşağıdaki gibidir:

“Selam lubunya, biz 20 Kasım Platformu’yuz. 12. cumhurbaşkanının yok saydığı, kriminalize ettiği queerlerden bazılarıyız. 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nden alıyoruz adımızı; 20 Kasım günü 1998'de siyah trans kadın Rita Hester'in ABD Boston'da kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle katledilmesinden 1 yıl sonra trans aktivist Gwendolyn Ann Smith'in "Remembering Our Dead" (Ölülerimizi Anmak) isimli web projesini başlatması ile ortaya çıktı. O gün bugündür dünyanın farklı ülkelerinde, farklı topraklarında, farklı dillerde gerek acımızı gerek isyanımızı yükselten lubunyalarız. Bizler biliyoruz ki Hande Kader’in, Onur Kayır’ın, Efe Özyavuz’un, Hande Buse Şeker’in, Eylül Cansın’ın, Günay Özyıldız’ın Dora Özer’in, Didem Akay’ın, katilleri aynıdır. Bu katiller transfobik devlettir, bizi hedef gösteren siyasetçilerdir, yandaş medyadır ve kolluk kuvvetleridir. Bayram Sokak’ta çalışan trans seks işçilerinin, 16 yıldır aşamadığımız Eryaman-Esat davasının, yine aynı mahallelere yapılan saldırılar esnasında katledilen Dilek İnce’nin, Ülker Sokak’tan sürülen transların, düzenli olarak hedef gösterilen Kürt trans+ların, katliamcı politikalar sonucu katledilen lgbti+’ların, intihara sürüklenen trans erkeklerin ve trans kadınların öfkesini kuşanarak geliyoruz. İzmir’de son üç ayda bilinen tam 2 tane transfobik nefret cinayeti, 3 trans kadın arkadaşımızın da ağır yaralandığı birbiriyle bağlantılı saldırılar gerçekleşti. 20 Kasım Platformu olarak tüm bu saldırılara, yok saymaya, hedef göstermeye karşı burada olduğumuzu ve ateşimize su olmayan herkesi yakacağımızı haykırıyoruz! Travestiyiz alışın, çünkü gitmiyoruz gitmek gibi de bir niyetimiz yok. Biz kalacağız çünkü biz vardık, varız ve var olacağız. 20 Kasım Platformu olarak Reta Hester'in, Hande Kader’in, Efe Özyavuz’un, Onur Kayır’ın,Berrak Yılmaz’ın, Azra Has’ın ve katledilen bütün trans+'ların hesabını sormaya, transfobiye, orospufobiye, homofobiye, bifobiye, +fobiye ve lgbtiq+fobiye, karşı mücadele edeceğimizi buradan bildiriyoruz.”

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org