Tarih: 06.01.2022

Trans bayrağı, Antarktika'nın en yüksek dağı Vinson Massif'in zirvesine trans dağcı Erin Parisi tarafından dikildi.

26 Aralık'ta Erin Parisi, deniz seviyesinden 16.067 fit yükseklikteki Vinson Masifi'nin zirvesine ulaştı ve trans bayrağını zirveye dikti. Parisi başarısını, “Hiç umudum yokken beni içine alan, görünür ve özgür olmanın, kendi kendini empoze eden sürgünde yaşamaktan daha iyi olduğunu ve gerçeğimizi gözle görülür şekilde kucakladığımızda bu damganın kaybolduğunu gösteren trans topluluğunun direncine” adadı. 

Parisi bir Instagram gönderisinde şunları söyledi: "Aşağı itildik, hatta çoğu zaman dövüldük ve hayatımız boyunca her türlü soğuklukla karşılaştık, direncimiz bizi zirveye taşıyor.”

Antarktika'daki en yüksek noktaya ulaşmak Parisi'nin, bir dağcılık mücadelesi olan “Yedi Zirve”yi tamamlayan ilk açık trans kadın olma yolunda yıllarca süren girişiminin bir parçası. Antarktika'nın Vinson Masifi, Parisi'nin yedi zirvenin beşinci zirvesiydi: hala Alaska'daki Denali Dağı ve dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest Dağı var.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org