Tarih: 28.12.2021

İzmir'de trans kadın Hande Buse Şeker'in 2 yıl önce öldürülmesine dair İstinaf Mahkemesi'nden dönen kararla yeniden başlayan yargılamanın ikinci duruşması 30 Aralık’ta görülecek.
 
İzmir'de 9 Ocak 2019’da öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker'in davasında İstinaf Mahkemesi’nden dönen karara ilişkin yargılama Ekim ayında başlamıştı. Hande Buse Şeker'i öldüren polis Volkan Hicret'in yargılandığı davanın ikinci duruşması 30 Aralık Perşembe günü İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Ne olmuştu?
 
26 Kasım 2020’de davanın karar duruşmasında Hicret’e, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 21 yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 3 kez 5 yıl 6 ay, ‘yaralama’ suçundan 2 kez 9 ay, ‘kişinin hatırasına hakaret’ suçundan 2 yıl hapis cezası verilmişti.
 
Mahkeme, Hicret’in haksız tahrik ve iyi hal indirimi taleplerini reddetti. Şeker’in avukatlarının ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması talebi de reddedildi. Genç LGBTİ+ Derneği ve Hande’nin avukatları, cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu İstinaf Mahkemesi; polis memuru Volkan Hicret’e "iyi hal" ve "haksız tahrik" indirimleri uygulanmadan kasten öldürme suçundan müebbet ve diğer suçlardan 41 yıl hapis cezası gerekçesini uygun görmediği için kararı bozdu. Ayrıca mağdurlardan Nil’e ilişkin olarak verilen cezayı, cinsel saldırı ve kasten yaralama bakımından az bulan İstinaf Mahkemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katılma talebini kabul etmedi. Bozulan kararın ardından ilk duruşma İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Ekim’de yapıldı.
 
İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Adli Tıp Kurumundan beklenen ön raporun gelmediği gerekçesiyle, mahkeme heyeti raporun beklenmesi ve tanığın dinlenmesi için duruşmayı 30 Aralık tarihine erteledi.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org