Tarih: 26.11.2021

Cezaevinde yaşadığı hak ihlallerine karşı 5 Ekim’de açlık grevine başlayan trans kadın Esra Arıkan mide kanaması geçirdiği için açlık grevini sonlandırdı.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan ve 16 yıldır mahkum olan Esra Arıkan, yaptığı el işleri için hapishane kantininden temin ettiği malzemelerin kaldırılması ve kantin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle açlık grevine başlamıştı. Arıkan, hem süregelen sağlık sorunları hem de mide kanaması geçirdiği için 5 Ekim’de başladığı açlık grevini sonlandırdı. Durumunun kötüleşmesi nedeniyle grevi sonlandırmak zorunda kalan Arıkan’ın talepleri karşılanmadı. Esra Arıkan Dayanışma Ağı’nın aktardığına göre Arıkan’ın sağlık durumu iyi.

Esra Arıkan’ın hukuki harcamaları ve gündelik ihtiyaçları için finansal dayanışmaya ihiyacı olduğunu belirten Esra Arıkan Dayanışma Ağı, destek olmak isteyenleri dayanışmaya çağırıyor. Destek olmak için instagram hesabı (esraarikansolidaritynetwork) üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Esra Arıkan Dayanışma Ağı’nın Esra Arıkan’ın durumuna ilişkin yaptığı açıklama: 

“Esra Arıkan el işi malzemelerine erişimi için başlamış olduğu açlık grevini sonlandırdı. Esra 16 yıldır tutsak ve bu süreçte haklarını elde edebilmek için birçok kez açlık grevine başvurdu. Hali hazırda sahip olduğu sağlık sorunları, bu uzun ve tekrarlayan açlık grevlerine eklenince Esra mide kanaması geçirdi. Şimdi durumu iyi, herkese selamları var . Fakat kötüleşen durumu nedeniyle grevi sonlandırmak zorunda kalması taleplerinin karşılanmadığı anlamına geliyor.

Esra Arıkan gibi birçok tutsak kantin satışlarındaki kısıtlamalardan etkileniyor. Tutsaklara ihtiyaç duydukları malzemeler sağlanmalı, talepleri dinlenmelidir. Sürecin yakından takipçisi olmaya ve size aktarmaya devam edeceğiz. Bu süreçte Esra'ya yazmak için bize mesaj atabilirsiniz.”

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org