Tarih: 21.10.2021

Cezaevinde yaşadığı hak ihlallerine karşı trans kadın Esra Arıkan 5 Ekim’de açlık grevine başladı.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan ve 16 yıldır mahkum olan Esra Arıkan, bugün (21 Ekim) açlık grevinin 17. gününde. Hapishanede kendi el işlerini üreterek geçimini sağlayan Arıkan, yaptığı el işleri için hapishane kantininden temin ettiği malzemelerin kaldırılması ve kantin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle açlık grevine başladı. 

Esra Arıkan Solidarity Network instagram hesabı üzerinden yapılan açıklamayla Esra Arıkan’ın; ihtiyaç duyduğu malzemelerin satışına ilişkin yasağın, hapishane yönetimi tarafından kaldırılana kadar açlık grevine devam edeceğini duyuruldu. 

Açıklamanın tamamı şöyle:

“5 Ekim’de Esra Arıkan açlık grevine başladı. Esra bugün (21 Ekim) açlık grevinin 17. gününde. Diğer birçok tutsak gibi Esra hapishanede kendi el işlerini üreterek geçimini sağlıyor. Hapishanedeki tüm kişisel giderler için paraya ihtiyaç var ve kantindeki fiyatlar son zamanlarda oldukça yükseldi. 

Esra ona fon oluşturmamız için düzenli olarak bize anahtarlıklar ve çeşitli el işleri yaparak gönderiyor. Bu el işlerini yapmak için de kantinden boncuk satın alıyor. Hapishane yönetimi tutsakların yaratıcılığını ve otonom eylemlerini sabote etmenin bir yolu olarak bu kimseye zararı olmayan malzemeleri satmamaya karar verdi. 

Daha önce kantinde bulunmadığında yaptığımız gibi kargo ile gönderilecek boncukları da kabul etmeyeceklerini söylediler. Bu yasakla amaçlanan tutsakların ekonomik durumları üzerinde total bir kontrol sağlayarak, tutsakların elzem sağlık ürünlerini üstelik standart fiyatların çok üstündeki rakamlarda satın almasını engellemektir. 

Esra hapishane yönetimi ihtiyaç duyduğu malzemelerin satışına ilişkin yasak sona erene dek açlık grevi eylemine devam edecektir. Tutsaklar hapishane yönetiminden azade ekonomik bağımsızlığa sahip olmalıdır.”

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org