Tarih: 30.09.2021

 
10. Pembe Hayat KuirFest bugün izleyicileriyle buluşuyor! Film gösterimlerinin yer aldığı 30 Eylül Perşembe programında neler var?
 
Pembe Hayat KuirFest İstanbul’da da onuncu yaşını kutlamaya hazırlanıyor. 28 film, 7 söyleşi ve 2 atölyenin yer aldığı program izleyicilerine dünyadan ve Türkiye’den kuir ve LGBTİ+ yapımları sunuyor. 
 
İşte KuirFest’in bugün programında yer alanlar: 
 
15.00 Olay Lubunya!
Karantinada ve öncesindeki hayatlarımızda bize ilham olabilecek olay lubunyalardan bir seçki: Olay Lubunya! Kuirler içerisinde, arkadaşlıklar ve seçilmiş aileler arasında lubunyanın ruhuna dokunan, kalbini ısıtan ve hayatında yer edinen pek çok lubunya vardır. Her lubunyanın ilham ve güç aldığı lubunyalar hem sokakta hem de ekrandalardır. Seçkide yer alan Fanie Pelletier’in Gör Beni (Spectacular Intimacy, 2021), Kate Jessop’un Modern Kuir Kahramanlar (Modern Queer Heroes, 2020), Ruicheng Liang’ın Karantinada Laço Olmak (Man Up in Lockdown, 2021) ve Gevi Dimitrakopoulou’nun Haklısın: Zak, Hayatı ve Sonrası (This is Right; Zak Life and After, 2020) filmleri ise tam da bu hikayeleri anlatıyor.
 
16.30 Minço Ağrısı
Rikke Kolding’in yönettiği 8 bölümlük Danimarka yapımı Minço Ağrısı, taşradan Kopenhag’a gelen Tessa’nın kuirliğini, puripak beyazlığını ve komünitesini keşfedişini gözler önüne seriyor. Kimi zaman kışkırtıcı kimi zamansa merhametli karakterlerle yaşadıklarına ve yaşanan ilklerinin utançla karışık heyecanına tanıklık ediliyor. Zulu Ödülleri ve Valencia Uluslararası Film Festivali Ödülleri’nden adaylıkla dönen Minço Ağrısı, izleyicisinin dudaklarında çarpık bir gülümseme ve içimizde sıcacık bir his bırakmaya dünden hazır. 
 
18.00 Dilberim, Güzelim
ABD ve Fransa yapımı Dilberim, Güzelim, sade ve sakin görsel estetiği ile New Orleans’ta  yaşayan Lane, Bertie ve Fred özelinde çok eşliliğin en arzulu haline odaklanıyor. Lane’nin hayatlarından çıkması ile birlikte evlenip Fransa’nın sahil kasabasına yerleşen Bertie ve Fred’e gelen bir ziyaret ile dinamiklerin yeniden anımsandığı hikayede kıskançlık, romantizm ve arzular yeniden canlanacak. Yönetmen koltuğunda Marion Hill’in oturduğu kurmaca yapım, dünyada pek çok uluslararası film festivalinde izleyicisiyle buluşurken; Sundance Film Festivali Ödülleri’nden ise Seyirci Özel Ödülü ile döndü.
 
19.00 KuirFest Pavyon
KuirFest İstanbul’u büyük bir etkinlikle açıyor. Jilet Sebahat işbirliği ile düzenlenecek olan KuirFest Pavyon, birçok sanatçıyı ağırlıyor. Komalı Gömlek, Babykilla, Kika ve Ecrin Bolkar’ın sahne alacağı gece de bir de sürpriz bir isim bulunuyor: Güllü!
 
90’lı yıllardan bu yana fantezi ve arabesk müzikleriyle müzik sektöründe önemli bir yeri olan ünlü sanatçı Güllü, festival sahnesinde lubunya dinleyicileriyle buluşacak!
 
Festival heyecanınızı #Gönlüm10dadır hashtagi ile paylaşmayı unutmayın!
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org