Tarih: 03.09.2021

Türkiye’nin ilk kuir olimpiyatları Queer Olympix, bu yıl 27-28-29 Ağustos’ta beşinci kez yapıldı. 

İlki 2017 Ağustos’unda düzenlenen “Queer Olympix” bu yıl 27-28-29 Ağustos tarihleri arasında İstanbul, Kalamış’ ve Haydarpaşa’da sporcularla buluştu.

Kadıköy’de başlayan Queer Olympix’in ilk gününde buz kırıcı oyunlar ile katılımcılar tanıştı. Atletik Dildoa, Q-Bitches, Kalkedon, Muamma, Lolitop, Pembe Hayat ve Karma takımlarının katıldığı Queer Olympix’in ikinci günü, Kalamış Parkı’nda “spor aktivizmi” üzerine yapılan atölye sonrasında; uzun atlama, yakar top ve plaj voleybolu müsabakalarıyla devam etti. Queer Olympix’in son günü Haydarpaşa’da futbol turnuvasıyla devam ederken, program ödül töreni ve kapanış partisi ile son buldu.

Tulya Çavuşoğlu

3 gün süren olimpiyatlarda, katılımcı takımlara müsabakalarda gösterdikleri başarılar nedeniyle ödüller verildi:

Uzun Atlama: Muamma
Yakar Top: Khalkedon
Plaj Voleybolu: Pembe Hayat
Futbol: Lolitop ve Muamma


Queer Olympix hakkında

Sahalardaki erkek egemenliğe ve heteroseksizme karşı top koşturan, çoğunluğu LGBTİ+ ve kadınlardan oluşan futbol takımı Atletik Dildoa, 2017’de Queer Olympix’i şöyle duyurmuştu:

“LGBTİ+ ve kadın olmak, kenti kullanırken bizi ister istemez çeşitli manevraları öğrenmeye, öz savunma tekniklerine, türlü türlü stratejilere sürüklüyor. Özellikle son dönemde siyasi ve toplumsal baskının kamusal alanda getirdiği kısıtlamalar, büyük meydanlarda yaşadığımız coşkulu direnişlere ve eğlencelere imkân tanımıyor ne yazık ki? Bir süredir kentin çeşitli yerlerindeki halı sahalarda futbol oynayan kadınlar ve LGBTİ+ bireyler olarak, özlediğimiz kalabalıkları spor aracılığıyla yaratabilir miyiz, “kamusal alanda varız” cümlesini bir de sporla kurabilir miyiz diye sorduk kendimize ve bu etkinliğin hazırlıklarına koyulduk. Sporun kitleleri birleştirici gücünün yanı sıra bedenimizi özgürleştirmenin yollarından biri olduğuna inanarak bu deneyimin imkânını gelin birlikte ve İLK KEZ yaratalım diyoruz!”


Fotoğraf: Tulya Çavuşoğlu
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org