Tarih: 15.06.2021

Pembe Hayat Derneği Youtube kanalında yayınlanan Travesti Tarifler serisinden “Vegan Kapsayıcı Travesti Kek” videosu; cinsiyet eşitliği ve kadın haklarıyla ilgili kazanımlar elde etmek için çalışan global, feminist, hareket-destekleyici bir kuruluş AWID’de (Kalkınmada Kadın Hakları Derneği) gösterimde. 

Travesti Tarifler serisinde yer alan “Vegan Kapsayıcı Travesti Kek” videosu, AWID Feminist Film Kulübü'nün, SWANA bölgesinden feminist gerçeklikler üzerine bir film seçkisi olan, küratörlüğünü Esra Özban'ın yaptığı “Umut ve Gücün Feminist Hali” programında yer alıyor. 

Esra Özban seçkiyle ilgili, “Bu seçki, son birkaç yılda SWANA bölgesinde gerçekleştirilen birçok feminist gerçekliğin parçalarını bir araya getiriyor. Bu dünyada feminist gerçeklikleri yaşayan ve daha fazlasının hayalini kurmaya devam eden diğerleriyle birlikte yaşamaya devam ederken; her adımı, her eylemi ve her girişimi birlikte yaratabiliriz” diyor.

Aynı seçkide yer alan yapımlarla  ilgili çeşitli film yapımcılarının ve festival organizatörlerinin yorumlarına yer verilen program sayfasında; film yapımcısı Nosarieme Garrick, “Vegan Kapsayıcı Travesti Kek” videosunun, Türkiye'de queer topluluğu içindeki arkadaşlıklarda var olan neşeyi, bir isyan ve direniş göstergesi olarak sergileyen çok yönlü bir anlatım olduğunu belirtiyor.

“Umut ve Gücün Feminist Hali” programında yer alan diğer yapımlar ise; Motherland, Sowing seeds of resistance, Resistayol, Your father was born 100 years old and so was the Nakba, Submarine.

AWID’le ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın. 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org