Tarih: 09.06.2021

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında 17. Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri için oylama süreci başladı.

Her sene farklı alanlarda dağıtılan ödüller için siz de adaylara buraya tıklayarak oy verebilirsiniz. 

Bir televizyoncunun “Hormonlu domates yerseniz eşcinsel olursunuz” diyerek yaydığı yanlış bilgiye tepki olarak ortaya çıkan “Hormonlu Domates Ödülleri”  2005’den beri veriliyor.

LGBTİ+ fobik tutumların, çeşitli kategorilerde ödüllendirildiği Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri Töreni 2020’de 16. kez gerçekleşti. Canlı yayınlanan törende, siyasetten medyaya, eğitimden tıbba uzanan fobiler ve fobikler hormonlu domatesler ile buluştu.

Kurumlar kategorisinde nefret söylemleriyle dolu, hedef gösteren ifadelere yer veren hutbe sebebiyle aday gösterilen Diyanet İşleri başkanlığı; Siyaset kategorisinde LGBTİ+ fobiyi her fırsat ve zamanda sürdüren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hormonlu almaya hak kazanırken; Eğitim kategorisinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Tıp kategorisinde Hekim Metin Çakır, Sivil Toplum kategorisinde Hukukçular Derneği, Medya kategorisinde Hilal Kaplan, Televizyon kategorisinde İsmail Küçükkaya, Beynelmilel kategorisinde Macaristan Başbakanı Victor Orban, Online Uygulamalar kategorisinde ise Ekşi Sözlük ödülün sahibi oldu.

Bu yıla özel kategoriler olan Geymerkezcilik Ödülü GMAG’e, Transfobi Özel Ödülü Harry Potter kitaplarının yazarı J. K. Rowling’e verildi. Oylama sırasında Sürpriz Ödül olarak duyurulan ödül ise, Pozitif Dayanışma’nın Eyidisli Domates adı ile bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği yarışmanın da kazananı olan, HIV ile yaşayanları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a verildi.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org