Tarih: 15.04.2021

ShibariTürk ekibinin öncülüğünde çağrısı yapılan, gönüllü modeller ve fotoğraf sanatçılarıyla birlikte yürütülen “Dayatılan Beden” isimli projede shibari ile norm dışı bedenlerin varoluş biçimlerinin bütünleştiğini görebiliyoruz.

“Doğum, yaşam, ölüm... İlk sancılardan itibaren insanların yaşadığı ve son nefesine kadar kimi zaman yüzleştiği kimi zaman kaçmaya çalıştığı, kimi zaman savaştığı kimi zaman anlaşabildiği; normlara, baskılara ve varoluş döngüsünde karşılaşılan tüm durumları iplerle betimliyoruz.

Her varoluş biçimi, her beden biriciktir... Kuir varoluşlar, dragler, translar, kadınlar, şişmanlar ve daha nicesi... Var olma biçimlerimize normlar dayatılıyor; uymamız gereken roller birer kanun gibi yaşam boyunca karşımıza çıkıp bizleri tahakküm altında bırakabiliyor. Normativitenin dayanılmaz alçaklığına karşı inandığımız şeyi, politikamızı bu projede görselleştirmeye çalıştık.

“Dayatılan Beden” varoluş biçimlerimizi fiziksel, ruhsal ve sensüel olarak görselleştirme aracı olarak kullanıldı; bedenlere dışarıdan ve içeriden müdahaleleri anlatan imgeler oluşturulmaya çalışıldı.

Beden olumlama ve shibariyi birleştirdiğimiz projemizde eşitlenmeye giden yolu iplerle ördük. Hepimizin çeşitliliğinin biricik olduğunu yeniden hatırlayıp, iletişim aracımız olarak iplerden motivasyon aldık. Olumlandık, eşitlendik, bağlaştık...”

“Dayatılan Beden” proje ekibi aldıkları ilhamı ve motivasyonları bu şekilde aktarıyor. Projenin fotoğraf sergisinin hem dijital alanlarda (online sergi) hem de fiziksel ortamda gerçekleşmesi planlanıyor. Tüm fotoğrafların yer aldığı basılı bir kitapçık da projenin takipçileri için yapılan hazırlıklar arasında. Sergi detaylarından ve daha fazlasından haberdar olmak için takipte kalabilirsiniz.

 

Web sitesi: Dayatılan Beden // ShibariTurk
İnstagram: https://www.instagram.com/shibari.turk/
Mail: hello@dayatilanbeden.com // hello@shibariturk.com

Röportaj ve özel haber talepleri için:
Merih Beler
0537 215 02 46
merihbeler@gmail.com

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org