Tarih: 09.02.2021

Her yerde eşitiz, eşitleneceksiniz!

Dışarıdan bakan gözler için LGBTİ+ öznelerin uğradığı hedef gösterilme ve yaşadıkları düşmanlık yeni olabilir fakat biz uzun yıllardır sistematik nefret, öfke ve düşmanlığa karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Bugün kampüslerde “Onların orada ne işi var?” diye soran zihniyet, 15 sene önce bu soruyu biz evlerimizde otururken sordu, nefret ile hareket eden bir takım kişiler 30 Trans seks işçisini önce Eryaman’da, sonra da sürüldükleri Esat’ta rahat bırakmadı. Yaralamaya ve yağmaya maruz kalan, hayatlarıyla tehdit edilen bu trans kadınlar ve travestiler haklarını aramak için zorlu bir hukuk mücadelesine başladılar.

Eryaman-Esat saldırıları, LGBTİ+’ların, özellikle transların ve travestilerin, barınma ve yaşama haklarınının gasp edilmesine yönelik ne ilk, ne de son olaydır. Eryaman-Esat davası maruz kaldığımız, meşrulaştırılmak ya da unutturulmak istenen şiddete karşı onurlu bir duruş ve önemli bir adalet talebidir. Yıllar önce Ülker sokakta başlayan sistematik hak ihlallerine karşı bu dava eğer ki nihai haklı sonucuna önceden ulaşsaydı, belki bugün daha fazla trans ve travesti Bayram sokakta da benzer bir şiddetle karşı karşıya gelmeyecekti, evlerinden atılmayacakladı. 

Bu yüzden öncelikle tüm LGBTİ+ derneklerini ve topluluklarını, insan hakları savunucularını ve adalet isteyen herkesi, zamanaşımına uğramadan Eryaman-Esat davasına destek çıkmak için çağırıyoruz. Bu ülkede yaşayan insanları hedef almış sanıkların hak ettikleri cezayı alması için sizleri Eryaman-Esat davasının takipçisi olmaya ve sosyal medya üzerinden mağdurları desteklemeye davet ediyoruz.

Bunun için bugün başlattığımız kampanyanın gönderilerini paylaşıp destek verebilirsiniz, gönderilerinizde;

#aşamıyoruz
#zamanabırakmıyoruz
#zamanameydanokuyoruz

hashtaglerini kullanarak sesimize ses katabilirsiniz. Bir sonraki duruşma 17 Şubat’da görülecektir.

Her yerde eşitiz, eşitleneceksiniz!

 

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org