Tarih: 25/11/2020

Muharrem İnce

Muharrem İnce, parti eleştirisinde bulunabilmek için "Az Önce Konuştum" programında Gökçe Gökçen'in hazırladığı 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Raporu'nu hedef gösterdi. Bu sırada trans hakları alanındaki bilgisizliğini de ortaya serdi.Muharrem İnce: "CHP Genel Başkan Yardımcısı: Eşcinsellerin ameliyat paralarını devlet ödesin...' [yazmış]"

Muharrem İnce, Haber Global'ın "Az Önce Konuştum"  programının canlı yayınına konuk olduğu sırada şu ifadelerde bulunmuştur:

"İnternet sitelerinde yazı var: CHP Genel Başkan Yardımcısı: 'Eşcinsellerin ameliyat paralarını devlet ödesin...' Ben ödemesin demiyorum da, yanlış anlaşılmasın da... Böyle her şey güllük gülistanlık olur, Türkiye zenginleşir... Ya Türkiye... Kahvehaneler kapalı, lokantalar kapalı, garsonlar işsiz, eğlence sektörü işsiz, şirketler bir bir kapanıyor, bak yine Dolar, Euro fırladı gitti. Yani bir kriz içerisindeyiz. İnsanlar burnundan soluyor, CHP'nin gündemindeki konuya bakın."

Muharrem İnce, cinsiyet kimliği ile cinsel/romantik yönelimleri karıştırmış, translar ile LGBİ+ bireyleri toplumun dışında görmüş ve cinsiyet uyum sürecini önemsiz görmüştür. Beş sayfalık rapor içerisinden yalnızca bir madde seçerek parti eleştirisinde bulunabilmek için Gökçe Gökçen'in raporunu hedef göstermiştir. 

İnce, Raporu Yanlış Aktarmıştır

Muharrem İnce'nin "İnternet sitelerinde yazı var: CHP Genel Başkan Yardımcısı: 'Eşcinsellerin ameliyat paralarını devlet ödesin...' " ifadeleri 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü nedeniyle yayınlanan genel rapordan bahsetmektedir. Raporun nefret suçu ile mücadele önerileri içerisinde de eşcinseller değil translar için "Beden uyum sürecine erişim kolaylaştırılmalı, hormon ilaçları ve ameliyatların SGK kapsamında karşılanması sağlanmalıdır" ifadesi de bulunmaktadır.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Cinsiyet Uyum Süreci Hayati Önem Taşımaktadır

Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa’da 1., Dünya’da 12. sırada yer almaktadır. Türkiye'de nefret suçlarına özel bir kanun bulunmamaktadır. Translar şiddete maruz bırakılmaya ve temel haklarından mahrum bırakılmaya devam edilmektedir. Cinsiyet uyum sürecindeki ameliyatlar, hormonlar ve diğer tıbbi adımlar elektif veya estetik değildir. Cinsiyet uyum süreçleri transların can güvenliği, ruh sağlıkları, eğitim ve sağlık gibi temel haklara erişimi, istihdamları ve hayat kaliteleri için elzem önem taşımaktadır. Cinsiyet uyum ameliyatları günümüzde transların cinsiyet kimlikleri ile uyumlu kimlik belgeleri almaları için Türkiye'de zorunlu tutulmaktadır. Dolayısıyla cinsiyet uyum ameliyatlarını karşılayamayan translar gerçek bir kimlik edinememekte ve bu sebeple hayatın tüm alanlarında zorluk yaşamakta ve daha çok nefrey suçunua maruz bırakılmaktadır. Bu zorunluluk ortadan kalkana kadar cinsiyet uyum süreçleri translar için ülkemizde ek bir hayati önem taşımaya devame edecektir. 

Translar Toplumun Dışında Değildir


İnce'nin gündeme aldığı tek madde cinsiyet uyum süreci ile ilgili olsa da raporda Türkiye'de nefret suçlarının geneli ve transların durumu incelenmiş ve nefret suçları ile mücadele alanında birçok öneri daha ele alınmıştır. Ayrıca Muharrem İnce'nin bahsettiği burnundan soluyan insanlar, işsiz kalan garsonlar ve eğlence sektörü çalışanları da translardan oluşmaktadır. Translar ekonomik veya diğer toplumsal krizlerin dışarısında değildir. Translar her yerde vardır ve var olmaya devam edecektir.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org