Tarih: 2013-11-17

1 Şubat 2013 tarihinde Sosyalist EBT Hareketi adındaki grup, kendi web-blogları aracılığı ile 2010-2012 yılları arasındaki yönetim kurulu üyemiz Kemal Ördek'i ve derneğimizi kastederek şu ifadede bulunmuştur: 'K.Ö. eşcinsel hakları sektöründeki kariyerine, yöneticisi olduğu derneğin proje gelirlerinden yüklü miktarda parayı zimmetine geçirdiğinin açığa çıkmasının ardından dövülerek dernekten atılmasıyla ara veriyor.'

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Kemal Ördek hala derneğimizin önemli bir üyesidir. 2009 yılından 2012 Nisan ayına dek de çeşitli pozisyonlarda derneğimize önemli katkıları olmuş bir trans ve seks işçileri hakları savunucusudur. Bu pozisyonlar arasında, dernek genel sekreterliği ve proje koordinatörlüğü de bulunmaktadır.

Kemal Ördek kendisine isnat edilen 'derneğin proje gelirlerinden yüklü miktarda parayı zimmetine geçirmek'şeklinde bir fiilin hiçbir zaman öznesi olmamıştır. Bu ifade, son derece art niyetli ve asılsız bir karalama kampanyasının aracı olmaktan öteye gitmemektedir. Kemal Ördek, derneğimize çalışmaları ile katkı sunduğu dönem içerisinde hiçbir zaman, derneğin hesaplarına erişim ve para transferi dahil olmak üzere hiçbir yetkiye de sahip olmamıştır. Bu gerçekle birlikte, derneğimizin 2009 ' 2012 yılları arasındaki finansman raporları ve mali bildirim belgeleri de dönemin yönetim kurulu üyeleri tarafından onaylandıktan sonra Dernekler Masası'na düzenli olarak gönderilmiştir. Bu belgelerden de açık ve net şekilde anlaşılmaktadır ki, üyemiz Kemal Ördek, hiçbir zaman kendi zimmetine para geçirmemiştir.

Belirtmemiz gerekir ki, sevgili üyemiz Kemal Ördek dernekten atılmamıştır, aksine kendi isteği üzerine dernekteki görevlerinden istifa etmiştir. İstifa gerekçeleri de derneğin yönetim kurulu üyelerine detayları ile açıklanmıştır. İstifa sonrası dönemde de, üyemizin dernek üyeleri ile ilişkisi sürekli biçimde devam etmiştir ve edecektir.

Unutulmaması gereken bir gerçek varsa, Kemal Ördek trans ve seks işçilerinin hakları noktasındaki çalışmalarına dernekten ayrıldıktan sonra da hem Türkiye özelinde hem de uluslararası alanda devam etmiştir ve halen de etmektedir. Kendisine, hem derneğimize sunmuş olduğu katkı hem de diğer alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalar sebebiyle teşekkür ediyoruz.

Bu aşamadan sonra derneğimiz veya üyelerimiz hakkında yapılacak asılsız açıklamalar ile ilgili her türlü hukuki yola başvurma hakkını saklı tuttuğumuzu ifade etmek isteriz.

Saygılarımızla,

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org