Tarih: 2013-11-17

Hebûn LGBT Diyarbakır Oluşumu bir basın açıklaması yayınlayarak, açlık grevindeki mahkumların taleplerinin karşılanmasını ve Kürt sorununun çözümü için herkesi sokağa çağırdı.

Hebûn LGBT Diyarbakır Oluşumunun yayınladığı basın açıklamasını, İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği, Kaos GL Derneği, Pembe Hayat LGBT Derneği, MorEl Eskişehir LGBT Oluşumu, Kadın Kapısı, Gladt dernekleri destekledi.

Basın Açıklamasının tam metni:
'AKP'nin Kirli Oyunlarına Karşı; Sokağa, Eyleme, Örgütlenmeye!'
Basına ve kamuoyuna;
Kürt siyasi tutuklu ve hükümlülerin 12 Eylül 2012'de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 55. gününe girmiş bulunmakta. Bugün binlerce Kürt siyasetçi, belediye başkanı, akademisyen, öğrenci, kadın ve çocuklar uzun yargılama süreçleriyle zindanlara atılmış ve tutuklanmıştır. Açık bir şekilde Kürt ulusunun sürdürdüğü demokratik mücadele yok edilmek istenmiştir.
10 yıldır iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP!) ileri demokrasi adı altında katliamlarına devam etmiş ve bizatihi dökülen kanı kutsamıştır. Kan ve gözyaşı üzerinden değirmenini döndüren AKP iktidarı ayakta kalabilmek için pervasızca toplumun tüm ötekilerine saldırmış ve kıyımlarına aynı hızla devam etmiştir. Roboski'de yaşanan katliamdan, Hrant Dink'e, Sivas katliamı sanıklarının yargılanma sürecinden, Sevag Şahin Balıkçı'ya/kışla cinayetlerine, İşçi cinayetlerinden kadın katliamlarına, Seçilmiş vekil ve belediye başkanlarının cezaevlerine yollanmasından, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerinin katledilmesine kadar kendine muhalif gördüğü tüm kesimleri ya tutukluyor ya da çeşitli yöntemlerle yok etmeye çalışıyor.
Bizler LGBT örgütleri olarak, bu ülkenin zindanlarında yaşanan ölümlere sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna bir kez daha deklare ediyoruz. Kürt siyasi ve tutukluların talepleri taleplerimizdir. Cezaevlerindeki açlık grevleri son buluncaya kadar tutsaklarla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Tüm demokratik parti, kitle örgütü, sendika, meslek odalarını ve stk'ları da yaşanan saldırılara karşı sokağa çıkmaya, dayanışmayı yükseltmeye ve ölümleri durdurmaya çağırıyoruz.

Bıji berxwedana zindana!
Tecridi kaldır, ölümleri durdur!
Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Yaşasın ötekilerin birliği!
Çağrıcı;
Hebûn LGBT Diyarbakır Oluşumu.
İmzacılar;
İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği, Kaos GL Derneği, Pembe Hayat LGBT Derneği, MorEl Eskişehir LGBT Oluşumu, Kadın Kapısı, Gladt

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org