Tarih: 2013-11-17

LGBT örgütleri Antalya'daki nefret cinayetini kınayan bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında 'nefreti körükleyerek, öldürülmemizi daha ne zamana kadar seyredeceksiniz'''kaç kişinin daha öldürülmesi gerekiyor'diye sorarak, LGBT bireyleri ayrımcılık ve şiddete karşı koruyacak yasal düzenlemeleri talep ettiklerini dile getirdi.

Basın Açıklamasının Metni: 'Nefreti Durdurun!'
Antalya'da bir nefret cinayeti daha işlendi. Trans kadın Serap bugün hunharca öldürdü.
'Homofobik ve transfobik nefreti körükleyerek öldürülmemizi daha ne zamana kadar seyredeceksiniz''
Yetkililere sesleniyoruz: Her geçen saniye ve alınmayan her önlem, bir başka nefret cinayetine davetiye çıkarmaktadır. Bundan sonra işlenecek her bir cinayetteki suçluluk payınız, bir öncekinden daha fazla olacaktır.
'Nefret Cinayetlerine Sessiz Kalma! Suça ortak olma!'
Katiller, sadece silahı, bıçağı tutan ellerin sahipleri değildir. Katiller, lgbtt bireyleri temel hak ve özgürlüklerinden mahrum ederek yaşamaya zorlayan sistemdir. Katiller, bu sorunları çözmek için çaba göstermeyen ve bu cinayetlere sessiz kalan, yasal düzenlemeler yapmayan yetkililerdir.
Yetkiler harekete geçmek için neyi bekliyorlar' Kaç kişinin daha öldürülmesi gerekiyor'
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu, Antalya Valiliği İnsan Hakları Kurulu, nefret cinayetlerini incelemek için neden harekete geçmiyor'
Katilleri koruyarak, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Translara karşı işlenen suçlarda haksız tahrik indirimleri yaparak katilleri suça teşvik etmiyor musunuz'
Hebun LGBT Diyarbakır, İstanbul LGBTT, Kaos GL, Lambdaistanbul, MorEl Eskişehir LGBTT Pembe Hayat, Siyah Pembe Üçgen, SPoD olarak, yasalarca nefret suçunun tanınmasını, devletin sorumluluğunu bilerek lezbiyen, gey, biseksüel ve translara yönelik ayrımcılık ve şiddete karşı koruyucu yasa ve uygulamaları yerine getirmesini talep ediyoruz.
Eşcinsel ve trans cinayetleri politiktir, katilleri biliyoruz!

Hebun Diyarbakır LGBT Oluşumu,
İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği,
Kaos GL Derneği,
Lambdaistanbul Derneği,
MorEl Eskişehir LGBT Oluşumu,
Pembe Hayat LGBTT Derneği,
Siyah Pembe Üçgen Dayanışma Derneği,
SPoD

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org