100. Yıl'da kadın çığlığı..

Önceki gün 100. Yıl semtinde, gece yarısından sonra arabaya zorla bindirilmeye çalışılırken görülen iki kadının çığlıkları Ankara'yı ayağa kaldırdı. Kadınların kaçırılmış olabileceğinden endişe ediliyor. Dün olayın yaşandığı yerde toplanan kadınlar, semtteki polis karakoluna giderek polisi görevini yapmaya çağırdı.

Hacettepe'de nurtopu gibi bir KUİR Topluluğu...

Türkiye'deki devlet üniversiteleri içinde, Galatasaray Üniversitesi'nden sona ikinci LGBT ya da topluluğun resmi adındaki ibareyle söylemek gerekirse 'Kuir'topluluğu Hacettepe'de kuruldu. Hacettepe Kuir Araştırmaları Topluluğu, rektörlüğün onaylamasından sonra önceki gün itibariyle resmen faaliyete geçti.

Meis Sitesi davası hâkimi: Benim mahkemem, istediğimi yaparım!

Avcılar Meis Sitesi'nde transların yaşam ve barınma hakkına dönük saldırılara ilişkin dava, yine basına ve kamuya kapalı şekilde görüldü. Av. Rozerin Seda Kip bu durumu eleştirerek, 'Davanın kapalı görülmesini gerektirecek herhangi bir durum yok'dedi. Hakim ise, 'Burası benim mahkeme salonum, istediğim gibi karar veririm'dedi.

Starbucks'ta Transfobi

İstanbul'da Cevahir alışveriş merkezindeki Starbucks, trans gazeteci Michelle Demischevich'e kahve servisi yerine parasını iade etti. Kafede oturma eylemi yapan Demischevich, yazılı özür bekliyor.

'Heteroseksüeller de sapkın olduklarını itiraf etsin'

'Save the Date'(Takvimi İşaretleyin) projesinde bir yıl boyunca her gün başka bir erkekle kamusal alanda ilişkiye girecek olan Ermeni sanatçı Mischa Badasyan, sanmayın ki bu projeyi sadece ailesine, homofobiklere, Nazilere karşı bir tavır olarak yapıyor; onun amacı tek gecelik ilişkilerinin yalnızlığını ve aşkın yokluğunu, her gün başka biriyle sevişerek atmak ve böylece aşkı paylaşmak.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org