Arşiv

9 Kasım 2010

Buluşma Kapsamında Sergiler

Pembe Hayat etkinlikleri çerçevesinde, Uluslararası Af Örgütü ve Hollanda Büyükelçiliği'nin desteği, Diana Blok'un "See Through Us" ve Gabrielle Le Roux'nun "Proudly African and Transgender" adlı sergileri 24 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Galeri Kara'da düzenlenecektir.

DIANA BLOK : "See Through Us"


Diana Blok 2009 yılında LGBT ve insan hakları konuları ile ilgilenen iki kurum (Pembe Hayat ve Kaos GL) ile iletişime geçti. Onların yardımları ile kendi fotoğraf çalışmaları ile ilgili olan ve kendi hayatları ile ilgili konuşmak isteyen özneler buldu. Bahsi geçen kişiler kendi cesur hikayeleri ve içinde yaşadıkları geleneksel toplumdaki zorlukları paylaştılar. Birçok gey, lezbiyen ya da transeksüel ikili bir yaşam sürmektedir. Değişim içerisindeki karmaşık bir toplum içerisindeki karmaşık bir konudur bu. Bu kişilere yönelik fiziksel ve psikolojik taciz hala yaygındır.

Türkiye'de gey, lezbiyen, biseksüel ya da trans olmak yasadışı olmasa da, kendilerine yönelik hala ayrımcılık uygulamaları ve zulüm söz konusudur. Açıkça denebilir ki, görünürlük konusunda hala büyük sıkıntı mevcuttur, ancak ortaya çıkan bir gerçek daha var ki o da bu konudaki değişimin ve yeni bir form kazanan hayallerin varlığıdır.

Geçtiğimiz yıl içerisinde, bu projeyi Türkiye'de sergilemek amacıyla birçok defa bir galeri ya da başka bir sergi mekanı bulmaya çalıştım. Bu konuya ilgi gösterilmiş ve söz verilmişti; ancak somut planlar yapma aşamasına gelindiğinde, sergi galeriye ya da fotoğrafı çekilenlere yönelik bir zarar yaratabilir düşüncesiyle iptal edildi. Umudumu kaybetmediysem de, "See Through Us" adlı serginin Türkiye'deki prömiyerinin Ankara'da, bizzat belediye başkanının izni ile gerçekleşebileceğini hiç düşünmemiştim. Bu tamamı ile Pembe Hayat'ın ortaya koyduğu muhteşem enerjisi ve niyeti sayesinde gerçekleşmiş bir büyük başarıdır. Bu değişime doğru belki de küçük ama çok anlamlı bir adımdır.

Bu proje, kendi aşklarını ifade edebilmek amacıyla bir sese sahip olmak için mücadele edenlere adanmıştır.

DIANA BLOK İLE İLGİLİ:

Uruguay Montevideo'da 1952'de doğdu. Amsterdam'da yaşamaktadır.

Diana Blok her anlamıyla uluslararası bir sanatçıdır. Uruguay Montevideo'da doğmuştur ve önceden Kolombiya, Meksika ve Guatemala'da yaşamıştır. 1974'te, Blok sosyoloji alanındaki çalışmalarını yarıda kesip, kendini fotoğraf sanatına adamak için Amsterdam'a yerleşmeye karar verdi. Hollanda'daki sanat hayatında, çok sayıda kitap yayımladı, tiyatro prodüksiyonları ile çalıştı ve Maurits Binger Film Enstitüsü'nde yüksek lisans derslerini bitirdi. 2002'de, Brezilya Bahia'daki Sacatar Vakfı'nın kadrolu sanatçısı olarak çalıştı. 2006'da, Hollanda Lahey'de Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Öğretim hayatı, Blok için ikinci kariyer alanını oluşturmuştur; Finlandiya, Lahey, İsveç, Hollanda ve Brezilya'da öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Blok'un fotoğraflarının özneleri, sıklıkla kendi fotoğrafla ilgili sınırlarında sessiz ve şık bir mistik hava edinirler. Blok, kendi çalışmalarını çevresinde kendine güvenen şeklinde tanımlamaktadır. Temel duyguları ve ufak kaygıları bir anlığına aşarlar, daha sonra kutsalı sınırlayan bir alana yerleşirler. Fotoğrafları, Blok'un tabiri ile kendi "geniş aile"sini yakalar. Özneler ölümsüz hale gelmiştir. Blok, kendi fotoğrafçılığının, size bakan ve sizinle ilgili şeyler anlatan "tanımak" eylemiyle ilgili olduğunu söyler. Bu, "hayatın bulmacasını bir araya getirmek için çok özel bir araç"tır. Kendi fotoğraf arşivi kendi günlüğüdür.

GABRIELLE LE ROUX : AFRİKALI, TRANSGENDER VE DE GURURLU

"Afrikalı transgender bireyler uzun süredir susturulmuştu. Sanki hiç yokmuşuz gibi görünmez olduk. Bugün, birçoğumuz konuşuyoruz, yüzlerimizi gösteriyoruz, yazıyoruz ve kendimizi açıkça ifade ediyoruz.Bu sergi, bunun bir uzantısıdır. Portreler bizim görüntülerimiz ve bizim sözlerimizi söylüyorlar, bizim hikayelerimizi anlatıyorlar, onurumuzu ve hatta korkularımızı gösteriyorlar, onlar bizim tarihimizdir, onlar bugünkü bizdir ve gelecekteki Afrikalı transgender bireylerin mücadelesinin tarihidir. Onlar güç, umut ve bizden sonraki nesillerin onurudur. Uzun bir süre kendimi kayıp hissettim. Benim gibi başka kimse olmadığını düşündüm. Anormal, tuhaf olduğumu düşündüm ve bu beni güçsüz kıldı. Benim transgender yeğenim, torunum ya da arkadaşımın transgender çocuğu kendini kayıp hissetmeyecek. Onlar benim portreme bakacak ve güce, umuda, huzur dolu bir akla ve onura sahip olacaklar. Transgender bireylerin daha önce var olduğunu hissedecekler ve cinsiyet kriterlerine uymamanın yanlış olmadığını bilecekler. Dünya portrelerimizi gördüğünde, Afrika'da transgender bireylerin olduğunu ve kıtamızda haksızlıklara karşı mücadele edildiğini bilecek."

Victor Mukasa, Ugandalı insan hakları savunucusu, Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu

SÜREÇ

Aralık 2008'de ilk Afrikalı transgender bireyler toplantısı Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu ve Genderdynamix tarafından Cape Town'da organize edildi. Bir haftalık atölye boyunca katılımcılar uluslararası bir sergide yer almaya davet edildiler. Tecrübelerini bu şekilde paylaşmak isteyen 10 kişinin hepsi portrelerinin üzerine yazarak işbirliği yaptı. Bu kişiler, Zimbabwe, Uganda, Kenya, Güney Afrika, Namibya, Burundi ve Botsvana'dan geldiler.GABRIELLE LE ROUX HAKKINDA

Sanatçı ve sosyal adalet aktivisti Gabrielle Le Roux, portreler ve birinci ağızdan hikayeler de içeren sosyal adalete multimedya kültürel müdahaleler hazırlamaktadır. Yaptığı işler; hayatları, işleri ve yaşam tecrübeleri çeşitli önyargı ve baskı karşısında birer tedavi ve direniş örneği olan insanlara saygı örneğidir. İşleri geleneksel olmayan sanat mekanlarında, üniversitelerde, ralli ve yürüyüşlerde, organizasyon ve konferanslarda ve ayrıca müzelerde -kısa süre önce Londra Docklands Müzesi'nde, Paris'te UNESCO'da ve UAÖ Hollanda Şubesi tarafından düzenlenen Amsterdam'da bir sergide - sergilenmektedir.