M.A.C İzmir Şubesinde HIV+ Çalışana Mobbing

M.A.C Türkiye’nin İzmir şubesinde HIV ile yaşaması nedeniyle mobbing uygulandığı iddiasında bulunan LGBTİ+ çalışan, Pembe Hayat Derneği hukuk departmanı ile birlikte ilgili firma yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Hande Şeker’in ardından: Trans cinayetlerinin cinsiyeti

5Harfliler yazarı Willow: “Hande Şeker’in ardından birçok gazete ve haber sitesi, açıklanmasında hiçbir kamu yararı olmayan ve Hande öldürülmüş olduğu için basılması konusunda onayı da sorulamayacak kimlik ismini paylaşırken kendisinden “travesti” ve “trans birey” olarak bahsettiler.”

Diyarbakır'da Transfobik Saldırı!

Geçtiğimiz günlerde, Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bir trans kadın yolda yürürken sözlü ve fiziksel saldırıya maruz kaldı. Saldırı sırasında çevrede toplanan kitle trans kadını linç etmeye çalıştı. Saldırganlardan şikayetçi olan trans kadın, sessiz kalmayacağını söyledi.

Yasaklar dernek faaliyetlerini engelliyor

Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen yasak Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin birçok alanda yürüttüğü nefret karşıtı ve trans kapsayıcı faaliyetleri engelliyor. Birçok etkinliği bulunduğu şehirde yapamayan dernek, bazı etkinliklerini iptal etmek bazılarını da taşımak zorunda kalıyor. Af Örgütü bu yasakların kalkması için imza kampanyası başlattı.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org