Tarih: 2015-12-18

Ankara Anarşist Kadın İnisiyatifi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklama ile manifestosunu açıkladı.

 

 

 

ANKARA ANARŞİST KADIN İNİSİYATİFİ MANİFESTOSU 

 

ANKARA ANARŞİST KADIN İNİSİYATİFİ HER TÜRLÜ OTORİTEYİ VE İKTİDARI REDDEDER.

 

ÖZSAVUNMAYI VE ÖZÖRGÜTLÜLÜĞÜ YÖNTEM OLARAK BENİMSER.

ATAERKİYE KARŞI YAPILAN, ŞİDDET İÇEREN YA DA İÇERMEYEN TÜM EYLEMLERİN VİCDANEN MEŞRU OLDUĞUNU KABUL EDER. BEDENSEL BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ VE YAŞAM ALANLARIMIZI TEHDİT EDEN BÜTÜN UNSURLARA KARŞI ANTİFAŞİST MÜCADELEYİ ESAS ALIR.

 

TEK TİPLEŞTİRİP, BİZİ BİZE YABANCILAŞTIRDIĞINIZ DÜZENİNİZE KARŞI İSYANIMIZ VAR. KALDIRIMLARDA TOPLANIP, BETON DÖKÜLMÜŞ ZİHİNLERİNİZİ VE SİZ EFENDİLERİN HUZURUNU BOZMAYA GELİYORUZ. BİZ OYUNDAN DIŞLANMIŞ ÇOCUKLAR! OYUNU BOZMAYA, OYUNUNUZU KARARTMAYA GELDİK.

 

ORDULARINIZA, BAYRAKLARINIZA, SİLAHLARINIZA VE ARDINA SAKLANDIĞINIZ ÜNİFORMALARINIZA KARŞI KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN SAPANI OLDUK. MÜLKLERİNİZİ VE YOZLAŞMIŞ AHLAK İNANCINIZI YIKACAĞIZ! 

 

HİÇBİR KADINSAL DENEYİMİN ERK HEGEMONYASINA AİT OLMADIĞININ BİLİNCİNDEYİZ. KADINLIĞINI TANIMLAYAN HERKESİN AĞACIYIZ. SİZİN HAYATINIZI ÇEŞİTLENDİREN "RENKLER" DEĞİL, HAYATIN TA KENDİSİYİZ. NE DOĞDUĞUMUZ BEDENE SIKIŞIP KALACAĞIZ, NE DE SİZİN GRİ YAŞAMINIZI GİYİNECEĞİZ. 

 

GÖRMEK İSTEMEYECEĞİNİZ HER YERDE LGBTİQ’LER OLARAK SESİMİZ HER ZAMAN KULAKLARINIZI TIRMALAYACAK. SÜSLÜ VAATLERİNİZ VE SAHTE SÖZLERİNİZ SİZİN OLSUN. SESİNİZİ KISACAK, TANIMLARI YENİDEN YAPACAĞIZ. 

 

HER ZAMAN, HER YERDE, MÜDAHALE GEREKTİRECEK BİR OLAYDA ŞİDDETE BAŞVURMAKTAN KAÇINMAYACAĞIZ. KAHKAHALARIMIZ ERK ZİHNİYETLERİNİZE BİR YUMRUK KADAR YAKIN OLACAKTIR. ÖDÜNÜZÜ TUTUN, PATLATACAĞIZ!

 

ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ BU YERKÜRE VE YAŞAMLARIMIZ, SİSTEMİNİZİN ÇARKINI DÖNDÜRECEK BİRER "KAYNAK" DEĞİLDİR. HER GÜN DAHA FAZLA TÜKETEN, KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMİŞ, SUYA SABUNA DOKUNMAYAN YALNIZ İNSANLAR OLMAYACAĞIZ. MEZBAHANELER, SİRKLER, ÇİFTLİKLER BİRER İŞKENCEHANEYKEN TOPYEKÜN BİR ÖZGÜRLEŞME MÜMKÜN DEĞİLDİR. SÖMÜRÜNÜN MAKYAJI OLAN; RENKLİ REKLAM PANOLARINIZDA DÖNEN AFİLİ SÖZLERİNİZ, TECAVÜZCÜ ZİHNİYETİNİZ, TÜRCÜLÜK VE CİNSİYETÇİLİKLE BEZENMİŞ SÖYLEMLERİNİZ, YAŞAMLARIMIZA KARŞI BİRER SALDIRIDIR. 

 

KÖKLERİMİZİ ALDIĞIMIZ TOPRAĞIN HER ZERRESİNE BASTINIZ. YÜZSÜZLÜĞÜNÜZ HÜKMÜNÜZE KILIF DEĞİLDİR. NE KADAR BASARSANIZ O KADAR ORADAYIZ. RAHAT OLMAYIN RAHAT UYUMAYIN! 

 

BİZ DAYANIŞMAYLA KAVGAMIZI BÜYÜTÜRKEN, BU YERYÜZÜNDE HİÇBİR SINIR GÖREMİYORUZ. BİR BOTTA KARŞI KIYIYA GEÇMENİN HAYALİ, YAŞAMI DEVAM ETTİRMENİN TEK KOŞULUYKEN, ÇADIR KENTLERDE GELECEK BELİRSİZKEN, BURALARIN YERLİSİ OLMAYI KABUL ETMİYORUZ. BURALARDA VE ORALARDA GÖÇMENİZ, MÜLTECİYİZ, HER ÜLKENİN YABANCISIYIZ. PAZARLARDA SATILAN EZİDİ KADINLAR GİBİ BIÇAĞIMIZ KOYNUMUZDA, ÖFKEMİZ KININDA BİLENİYORUZ. 

 

DEVLETLER ELİYLE ÇİZİLMİŞ SINIRLARIN MÜCADELEMİZDE VE VİCDANIMIZDA HİÇBİR HÜKMÜ YOKTUR. HAYALİNİ KURDUĞUMUZ ÖZGÜR BİR YAŞAMIN ŞU ANDA BAMBAŞKA YERLERDE FİLİZLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNDE, TAM DA ŞİMDİ KÜRDİSTAN'DA OLDUĞU GİBİ YAŞAMLARI İÇİN DİRENENLERİN, DEVLETİN MUTLAK OTORİTESİNE KARŞI BAŞKA BİR YAŞAMIN MÜMKÜN OLDUĞUNU GÖSTERENLERİN MÜCADELESİNİ YÜKSELTMEK SORUMLULUĞUMUZDUR. 

 

DEMOKRASİ ADI ALTINDA BİZE YUTTURMAYA ÇALIŞTIRDIĞINIZ ZIRVALIKLARI DEĞİL, ÖZYÖNETİMİ MÜCADELEMİZİN TEMEL BİR UNSURU OLARAK GÖRÜYORUZ. SÖZÜMÜZ VE KAVGAMIZ DEVLETLERİN KATLİAMCI YÜZLERİNİN TEŞHİRİDİR.

 

SİZE BİR TAŞ SÖZÜMÜZ VAR:

 

BİZLER RUHLARI UNUTKANLAŞMAMIŞ OLANLAR,

 

YER VE GÖK ARASINDA YAŞAMI KURANLAR,

 

KAVGAYI BÜYÜTMEYE VE HER TÜRLÜ TAHAKKÜMÜ YIKMAYA KARARLIYIZ.

 

SÖZÜMÜZ AVCUNUZDAKİ YUMRUĞUMUZ SAYILSIN.

 

KURSAĞIMIZDAKİ HİÇBİR DÜĞÜM İÇERİDE KALMAYACAK!

 

ÖFKEMIZ SÖZÜMÜZE TANIKTIR.

 

NE BABAMIZ DEVLET, NE ANAMIZ TOPRAK

 

 

SOYADIMIZ YOK ADIMIZ İSYAN!

 

ANKARA ANARŞİST KADIN İNİSİYATİFİ

 

 

 

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

bilgi@pembehayat.org