Tarih: 2013-11-16

YARGITAY'DAN TARİHİ KARAR: 'SEKS İŞÇİSİ'Nİ ÖLDÜRENE TAHRİK İNDİRİMİYAPILMAZ'

Yargıtay,seks işçisini öldüren sanığa 'tahrik indirimi' yapılamayacağına karar verdi. Yargıtay, geçimini barlarda çalışarak ve seks işçiliği yaparak sağlayan kadınla birlikte olduktan sonra, 'başka erkeklerle olması beni tahrik etti'diyen sanığın savunmasına itibar etmedi.

İzmir'de yaşayan O.S. evli ve iki çocuk babası. Eşine açtığı boşanma davası devam ederken, birahanede çalışan ve ,seks işçiliği yaparak geçimini sağlayan Fatma K. ile tanıştı. Sanık O.S. ev açtığı Fatma'dan seks işçiliğini bırakmasını istedi. Bu isteği bir süreliğine yerine getirebilen Fatma, O.S.'nin kendisine maddi anlamda destek olmaması üzerine oturduğu evden ayrıldı. İki çocuğunun geçimini sağlamak için barda çalışmaya ve seks işçiliğine tekrar başlayan Fatma, izini kaybettirdiğini düşündüğü anda karşısına yeniden O.S. çıktı. Fatma'nın kaldığı evi öğrenen O.S. evin önünde bağırınca Fatma, O.S.'yi eve aldı. Aralarında çıkan tartışma sonrası O.S. Fatma'yı 18 bıçak darbesiyle öldürdü.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan O.S., 'canavarca hisle insan öldürmek' suçundan mahkum olurken, mahkeme O.S.'nin aynı zamanda tahrik indiriminden yararlanmasına karar verdi. O.S. hakkında 20 yıl hapis cezası verildi. Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi yerel mahkeme kararını bozarak Avrupa standartlarında bir karara imza attı.

Daire, verdiği kararda 'maktulenin yaşam tarzının sanık yönünden tahrik oluşturmayacağı, olay öncesinde veya sonrasında maktuleden kaynaklanan sanık lehine tahrik oluşturacak herhangi bir haksız söz veya eylem bulunmadığı anlaşıldığı halde sanığın daha az ceza almaya yönelik soyut nitelikteki savunmasına itibarla tahrik hükmü uygulanarak eksik cezai tayini bozmayı gerektirmiştir'dedi.


KARŞI OY YAZISI: 'VAJİNAYA TUZLUK SOKMAK CANAVARCA HİS DEĞİL, CİNSEL SALDIRI'

Oy çokluğuyla alınan karara karşı oy yazan Daire Üyesi Salih Zeki İskender ise, sanığın tahrik indiriminden yararlanmasının kabul edilemeyeceğini ve töre saikiyle cinayet işlediği için cezanın bu şekilde verilmesi gerektiğini savundu.

İskender, karşı oy yazısında, seks işçisi olarak çalışırken öldürülen kadının vajinasına tuzluk sokmanın 'canavarca hisle adam öldürmek' suçunu değil, 'cinsel saldırı' suçunu oluşturacağını da ifade etti.Kaynak: HaberTürk

Edit: Onur Çelik

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org