Tarih: 2013-11-16

CHP milletvekili Melda Onur'un soru önergesini yanıtlayan İstanbul Valisi, polislerin kullandığı 'Bilinen Bayan' teriminin resmi açıklamasını yaptı: 'Tabir, teşhircilik yaparak trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bayanlar için kullanılmaktadır…'

Hürriyet Gazetesi'nden Okan Konuralp'in haberine göre, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'un 'Önleyici Hizmetler Büro Amirlikleri Puan Cetveli belgesinde geçen 'Bilinen Bayan' teriminin gerçek tanımı nedir''sorusuna,
'Tabir, teşhircilik yaparak trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bayanlar için kullanılmaktadır'yanıtını verdi.
CHP'li Onur, basında çıkan ve ' Hüseyin Çapkın'ın İstanbul Emniyeti'nde 'Bonus' uygulaması başlattığı'yönündeki haberlerle ilgili olarak, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi. Bakan Şahin adına önergeyi, İstanbul Valisi Avni Mutlu yanıtladı.
Mutlu, 'Bonus'uygulamasıyla ilgili, 'Puanlama, bölgenin suç oranı ve çeşidine göre düzenlendi. Performansı iyi personel daha aktif, düşükler ise daha uygun birimlerde değerlendirildi. Puanlamayla ilgili herhangi bir keyfilik söz konusu değildir'dedi. Vali Mutlu, 'Balyoz, Devrimci Karargâh, Ergenekon ve KCK'gibi soruşturmalarda görevli personel için 'Bonus'uygulaması olmadığını belirtti. Mutlu ayrıca, trans bireylere, adli olaya karışmadıkları sürece cezai işlem uygulanmayıp, cinsel kimliklerinden dolayı bir sorgulama yapılmadığını da iddia etti ve 'Otoyollar, trafik güvenliğini tehlikeye düşürme durumlarında travesti olup olmamalarına bakılmaksızın, şahıslar hakkında gerekli kanuni işlem yapılıyor'dedi.

Vali Mutlu, 'Hedef kitle kimler'sorusuna da, 'Çok sayıda suç işleyen (uyuşturucu, hırsızlık, kapkaç, gasp vb), olaylara karışmış ve aranması olan, üzerinde suç unsuru bulunan şahıs'karşılığını verdi.
Teşhirciliğin sınırı nedir'
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun tanımlarına, CHP'li Melda Onur'dan itiraz geldi. Onur, 'Bilinen Bayan tanımlaması açıkça ataerkil ve muğlak. Teşhirciliğin sınırı nedir' Kanunlarda cinsel organlar olarak tanımlansa da kısa etek, göğüs dekoltesi gibi maço erkek anlayışının tacizlerine konu olan kıyafetleri giyen tüm kadınlar bilinen bayan mıdır' Örneğin kaldırımda duran bir 'trans' trafiği nasıl engellemektedir'diye sordu.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org