Tarih: 2011-06-11

Yargıtay, cinsiyet değiştirmek isteyen kadının açtığı davayı, ’erkek dış genital organlarına sahip olmadığı’ gerekçesiyle reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu.

Söz konusu şahıs, Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesi uyarınca, cinsiyetinin erkek olarak değiştirilmesine izin verilmesi ve bunun nüfus cüzdanına geçirilmesi istemiyle dava açtı. Mahkeme bu isteği, dosyadaki sağlık raporunda davacının erkek dış genital organlarına sahip bulunmadığı bilgisinin yer aldığı gerekçesiyle reddetti. Davacı kararı temyiz edince dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne geldi. 2. Daire’nin kararında, psikiyatri kliniğinde dört yıllık izleme sonucunda 18 yaşından büyük olan davacının cinsiyetinin erkek olarak değiştirilmesinin ruh sağlığı açısından zorunlu bulunduğunun dosyadaki tıbbi belge ve raporlardan anlaşıldığı belirtildi. Kararda davacıya cinsiyetini değiştirmesi gerekli ilk operasyonun yapıldığı da kaydedilerek şöyle denildi: "Davacıya cinsiyet değişikliği için ikinci operasyonun da yapılıp ’Sağlık Kurulu Raporu’ sunması için imkân tanınması gerekirken, davanın reddi doğru bulunmamıştır."

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org