Tarih: 2011-06-11

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'deki travesti ve transeksüellerle konuştu.

Selçuk Gökoluk imzasıyla yayınlanan haberde Türkiye’de travesti ve transeksüellere yönelik şiddet ve ayrımcılığın ‘ciddi boyutta’ olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de travesti sözcüğünün transeksüel anlamında da kullanıldığını yazan Gökoluk, Avrupa Birliği sürecinde de travesti ve transeksüellere yönelik ayrımcılık konusunda yol kat edilemediğini belirtti. Haberde şöyle dendi:

“Türkiye'de cinsiyet değiştirmenin yasal olmasına rağmen transeksüelleri koruyan yasal dayanak yok. Hatta, tepkilerini ortaya koyamıyorlar bile. Geçtiğimiz günlerde, Bursa'da yapılması planlanan eşcinsellerin yürüyüşü, tepkiler yüzünden yapılamadı. 1980'lerde 'İstanbul'u temizlemek' için eşcinsellerin trene bindirilip aç ve susuz şekilde götürüldüğünü de unutmamak gerek. Şimdi de sık sık gözaltına alınıyorlar. Anlatılanlara göre; polis, transeksüellere karşı amaçlarını da gizlemiyor.”

53 yaşındaki transeksüel Belgin’le yapılan görüşmeye de yer verilen haberde şu ifadeler yer aldı: “Belgin yaşadıklarını bize şöyle anlattı: 'Önyargılar nedeniyle iş bulamıyorum. Bu yüzden fuhuş yapıyorum. Seks yapmak için gelenler çok ikiyüzlü. Bazı insanlar insan haklarından konuşuyor ama ben onu henüz görmedim. Burada bir köpeği öldürür gibi transeksüel öldürülüyor. Birçok arkadaşımın katilleri bulunmadı. Polis ise birçok olayda yavaş davranıyor'.”

Kaynak: Akşam, 2 Ekim 2006

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org