Tarih: 28.07.2021

Fotoğraf: Jivan Güner / csgorselarsiv.org

Pembe Hayat Derneği’nden Efruz Kaya,  LGBTİ+lara yönelik uygulanan şiddeti BirGün’e değerlendirdi. 
 
İstanbul Harbiye’de Beren Ecmel, önce sözlü tacize ardından fiziksel şiddete maruz bırakıldı. Saldırganlar ise hâlâ kayıp. LGBTİ+ ve translara yönelik şiddet, nefret ve taciz sistematik olarak sürüyor.
 
Son dönemde özellikle Taksim’de saldırıların yoğunlaştığını söyleyen, LGBTİ+ların Maçka’daki pikniğine yapılan polis müdahalesini de hatırlatan Efruz Kaya, “Bu ne ilk ne de son oldu. Özellikle translara yönelik şiddet maalesef hayatın olağan parçası haline gelmiş durumda. Beren’le birlikte saldırıya uğrayan Asya da daha önce saldırıya maruz bırakılmıştı. Asya’ya saldıranlar nasıl hak ettikleri cezayı almadıysa, burada da failler yakalanıp ceza almazsa, iktidar tarafından söylenmek istenen ‘translara, LGBTİ+’lara saldırmak meşrudur’ olacak” dedi. 
 
Mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Kaya, şöyle konuştu: “Bizler bu ülkenin vatandaşlarıyız, bu toplumun insanıyız. Burada yaşamaya devam edeceğiz. Öldürerek, vurarak, saldırarak, gasp ederek yok edemezler. Bunu saldırganlar da devlet de biliyor. İnanıyorum ki bir gün gelecek, bunları yapanlar yargılanacak. Eğer biz hukuk devletinde yaşıyor olsaydık şu an hem bu saldırıları teşvik edenler hem de saldırganlar çok büyük cezalar alırlardı.”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org