Tarih: 12.03.2021

İzmir’in Bornova ilçesinde, bir süredir kendisine ulaşılamadığı için yakınlarının polise kayıp başvurusunda bulunduğu trans kadın Miraş Güneş evinde ölü bulundu.
 
İzmir’in Bornova ilçesinde, battaniyeye sarılı halde cesedi bulunan trans kadının başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü öğrenildi. Bir süredir kendisinden haber alınmayan ve yakınları tarafından hakkında kayıp başvurusunda bulunulan trans kadın Miraş Güneş’in dairesinden kötü kokular gelmeye başlayınca bina sakinleri durumu yakınlarına bildirdi. 
 
İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrollerin ardından Miraş Güneş’in hayatını kaybettiği belirlendi. Miraş Güneş’in başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü öğrenilirken, olay yeri inceleme ekipleri evin içerisinde incelemelerde bulundu. Savcının incelemelerinin ardından Miraş Güneş’in cansız bedeni otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org