Tarih: 20.01.2021

Fotoğraf: ROBERT GHEMENT (2019 Romanya Onur Yürüyüşü)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki trans erkeği ameliyat olmadıkça cinsiyet kimliğini tanımayı reddettiği için Romanya aleyhine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki trans erkeği ameliyat olmadıkça cinsiyet kimliğini tanımayı reddettiği için Romanya aleyhine karar verdi.

AİHM, 19 Ocak Salı günü Romanya'yı "özel hayata ve aile hayatına saygı hakkını" savunan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesini ihlal etmekten suçlu buldu. Mahkeme belgelerinde X ve Y olarak belirtilen iki trans erkek, 44 ve 38 yaşlarındaki Romanya vatandaşı. Dava, Romanya’nın adlarını ve cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmek için “cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirdiklerine dair kanıt sunmaları” gerektiğini söylediği 2013 yılına dayanıyor.

İki trans erkek de ameliyat olmuş ve hormon terapisi görmüştü ve X'in cinsiyet disforisi olduğunu doğrulayan üç tıbbi sertifikası bulunmaktaydı. Ancak yerel mahkemeler yasal bir cinsiyet değişikliğinin "erken" olacağını savunmuştu. Başvuruları, “erkek” olarak tanınmak için cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaları gerektiği gerekçesiyle reddedilmişti.  

AİHM kararında; yerel mahkemelerin, cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak istemeyen başvurucuları imkansız bir ikilemle karşı karşıya bıraktığını belirterek; kişilerin ya daha iyi yargılamalarına karşı ameliyat olmak zorunda kaldıklarını -ve böylece fiziksel bütünlüklerine saygı haklarını tam olarak kullanmaktan vazgeçtiklerini- ya da cinsiyet kimliklerinin tanınmasından vazgeçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

AİHM, trans erkeklerin “savunmasız, endişeli ve aşağılanmış” bir duruma sokulduğunu ve söz konusu kişilerin genel menfaati ile kişisel menfaati arasındaki adil dengeye uymadığını” savundu. Romanya, “manevi zarar” nedeniyle davacıların her birine 7,500 ?, ayrıca trans erkeklerden birine geçirdiği iki ameliyat için de 1,153 ? para cezası ödeyecek.

 

Kaynak: pinknews.co.uk

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org