Tarih: 18.01.2021

Oya Özgün Özder geçtiğimiz yıl İmgenin Çocukları Yayınları'ndan çıkan ilk kitabı Huzur Bozumu Şenlikleri'nin ikinci baskısını gerçekleştirdi.

Şiirleri daha önce Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü, Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri, Dil Derneği Gürhan Uçkan Şiir yarışması gibi yarışmalarda çeşitli unvan ve dereceler elde eden Oya Özgün Özder geçtiğimiz yıl İmgenin Çocukları Yayınları'ndan çıkan ilk kitabı Huzur Bozumu Şenlikleri'nin ikinci baskısını gerçekleştirdi.
 

"Basılan kuyrukla can havliyle zıplayan kedi
Çapraz sorguya alınan daktilolara asılır
Şaryo alevlenir basmaz mürekkebi
Pati gündemin kaydını temize çeken kâğıdı kaydırır
Olgunlaşan uzlaşmaların toplanmasına yakın
Pata küte dövüş danışıklı
Kargacık burgacık genelgelerde
Münasebetsizce içeri dalar alaycı huzur teklifleri
Kedi kapar hakkına düşen üzümleri"


Oya Özgün Özder, doğa, toplum, hayvan, cinsiyet, lgbti gibi değişen çeşitlilikteki temaları evrenin çelişkileri ve önyargıları ekseninde okumasını yapıp okurun belleğine sunuyor. Huzur kavramı önüne set çekip huzursuzluğa "ikna etmeye" çalışan odakların baskı mekanizmalarını sorunsallaştırıyor. Yer yer ironiden, kara mizahtan da güç alarak söylemini keskinleştiriyor. Soyut sözcüklerin yalın anlatıma evrildiği bir öykü evrenine kucak açan şiirleri de göze çarpıyor.

Aslı Alpar'ın da bir çizimiyle destek verdiği Huzur Bozumu Şenlikleri'ne online platformlardan kitabın ismini aratarak ya da huzurbozumusenlikleri instagram hesabından irtibata geçerek edinebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org