Tarih: 14.01.2021

Fotoğraf: Ahmet Kaplan

Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK ve Cumhurbaşkanlığı tarafından tepeden indirmeci şekilde gerçekleştirilen bir kayyum rektör atanması yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne YÖK ve Cumhurbaşkanlığı tarafından tepeden indirmeci şekilde gerçekleştirilen bir kayyum rektör atanması yapıldı. Ardından son bir haftadır devam eden Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenleri başta olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve STK tarafından bu atamaya karşı protestolar devam ediyor. Bu ülkede kayyum atamak iktidarın kendi siyasi düsturuna uymayan her kesim için OHAL döneminde KHK’larla başlatılan ancak OHAL ardından günümüze kadar da devam eden bir otokrasi halini almış durumda. Bu anti-demokratik yönetimden nasibini alanlar, dün diğer üniversite ve belediyelerdi, bugün #BoğaziçiÜniversitesi, meclise sunulan kanun teklifiyle birlikte yarın STK'lar olacak. Düşünce özgürlüğü, demokrasi ve adalet adına insan haklarının hiçe sayılıp çiğnendiği günlerden geçiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi önünde gerçekleştirilen protestolarda LGBTİ+ öğrenciler hedef gösterildi, bazı öğrenciler çıplak aramaya maruz bırakıldı ve LGBTİ+ hareketi yine yandaş medya tarafından hedef tahtasına oturtuldu. Tüm bu gelişmeler karşısında sorumluların yargılanmasını istiyor, STK’larda ve insan hakları alanında çalışan herkesi, insan haklarını ve demokratik özerk üniversite yönetimlerini savunmaya davet ediyoruz. Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve tüm bileşenlerinin haklı direnişinin yanındayız. Atanmış cinsiyetleri de atanmış rektörleri de kabul etmiyoruz!

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org