Tarih: 03/12/2020

Elliot Page

Aktivist ve Oscar adayı oyuncu Elliot Page, sosyal medya hesapları üzerinden trans olarak açıldığı bir metin yayımladı.


 

"Trans olmayı seviyorum"

Aktivist, oyuncu ve film yapımcısı Elliot Page, sosyal medya hesapları üzerinden trans olarak açıldığı bir metin yayımladı. Zamirlerinin he/they olduğunu açıklayan Page, "Trans olmayı seviyorum. Queer olmayı seviyorum." diyerek açılma ve uyum sürecinde şanslı hisettiğini belirtti. 

 

"Ellerinizde Kan var"

Page, açıklamasında kendi sürecinin yanı sıra trans hakları ve sağlığından da bahsetti. Sessiz kalmayacağız diyen Page, trans cinayet ve intiharlarına dikkat çekti. "Trans sağlık hizmetlerini kriminalize etmek için çalışan ve var olma hakkımızı reddeden siyasi liderlere, trans topluluğuna karşı düşmanlık beslemeye devam eden herkese: Ellerinizde kan var" ifadesinde bulundu. 
 

Metnin Tamamı


Elliot Page'in paylaştığı metnin Kaos GL'nin Türkçe çevirisi ile aşağıda bulabilirsiniz:

“Merhaba arkadaşlar. Sizlerle trans olduğumu, zamirlerimin he/they ve adımın Elliot olduğunu paylaşmak istiyorum. Burada olduğum, hayatımda bu yere ulaşmış olduğum ve bunu yazabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.”

“Bu yolculukta beni destekleyen olağanüstü insanlara karşı çok büyük bir minnettarlık duyuyorum. Özgün benliğimi sürdürmek için nihayet kim olduğumu sevmenin ne kadar olağanüstü hissettirdiğini ifade edemem. Trans topluluğundaki pek çok kişiden sonsuz ilham aldım. Cesaretiniz, cömertliğiniz ve bu dünyayı daha kapsayıcı ve şefkatli bir yer haline getirmek için durmaksızın çalıştığınız için teşekkürler. Ben de elimden gelen her türlü desteği sunacağım ve daha sevgi dolu ve eşit bir toplum için çabalamaya devam edeceğim.”

“Ayrıca sabır rica ediyorum. Sevincim gerçek ama aynı zamanda kırılgan. Gerçek şu ki, şu anda son derece mutlu hissetmeme ve ne kadar ayrıcalık taşıdığımı bilmeme rağmen, ben de korkuyorum. İşgalden, nefretten, ‘şakalardan’ ve şiddetten korkuyorum. Açık olmak gerekirse, neşeli ve kutladığım bir anı bastırmaya çalışmıyorum, ancak büyük resmi göstermek istiyorum. İstatistikler sarsıcı. Trans kişilere yönelik ayrımcılık yaygın, sinsi ve acımasızdır ve korkunç sonuçlara yol açar. Sadece 2020 yılında, çoğunluğu Siyahi ve Latinx trans kadınlar olmak üzere en az 40 trans kişinin öldürüldüğü bildirildi.”

“Trans sağlık hizmetlerini kriminalize etmek için çalışan ve var olma hakkımızı reddeden siyasi liderlere, trans topluluğuna karşı düşmanlık beslemeye devam eden herkese: Ellerinizde kan var. Rezil ve küçük düşürücü öfkenizi, trans topluluğunun omuzlarına bırakıyorsunuz ki o trans topluluğundaki yetişkinlerin %40’ının intihar girişiminde bulunduğu raporlanıyor. Yetti artık. ‘İptallenmiyorsunuz’, insanlara zarar veriyorsunuz. Ben de o zarar verdiğiniz insanlardan biriyim ve saldırılarınız karşısında sessiz kalmayacağız.”

“Trans olmayı seviyorum. Queer olmayı seviyorum. Ve kendimi ne kadar yakın tutarsam ve kim olduğumu tam olarak kucaklarsam, ne kadar çok rüya görürsem, kalbim o kadar büyür ve o kadar gelişir. Her gün taciz, kendinden nefret etme, istismar ve şiddet tehdidiyle uğraşan tüm translara: Seni görüyorum, seni seviyorum ve bu dünyayı daha iyi hale getirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.”Page'in orijinal Instagram paylaşımına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org