Tarih: 03/12/2020

Bayram Sokak

Polis, İstanbul Bayram Sokak’ta yaşayan 9 trans kadını bir ayda ikinci kez gözaltına aldı, sokağa giriş çıkışları kapattı ve evlerin mühürleneceğini söyledi. 9 kadın pandeminin ortasında evsiz kalmış oldu!Polis, İstanbul Bayram Sokak’ta yaşayan trans kadınları tekrar gözaltına aldı. 9 Kasım’da “korona tedbirleri” diyerek 18 trans kadını gözaltına alan, uzunca süre ufak bir odada bekleten polis bugün de Bayram Sokak’taki 9 trans kadını evlerinden gözaltına aldı.

Kadınlar “bilgilerine başvurmak” gerekçesiyle Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne götürdü. Beyanlarının ardından kadınlar serbest bırakılırken polis Bayram Sokak’a giriş çıkışları da “Girilmez” yazılı bantlarla kapattı. Kadınlara ve onlara ifadelerinde eşlik eden Av. Levent Pişkin’e “evlerin yarın mühürleneceğini” de söyledi.

Kadınlar gözaltına alınmadan önce polis sokaktaki iki erkeği kadınların evlerine itti ve ardından kadınlarla birlikte iki erkeği de aldı. Onların ve müşteri olduğu iddia edilen kişilerin ifadelerine dayanarak kadınların gözaltına aldığı belirtildi.

“9 kadın pandeminin ortasında evsiz kalmış oldu”

Av. Levent Pişkin’in KaosGL.org’a aktardıklarına göre, “fuhuş yaptıkları iddiasıyla” trans kadınlar bir ayda ikinci kez gözaltına alınmış oldu. Av. Pişkin, seks işçiliği yapmak diye bir suçun olmadığını da belirterek süreci ve yaşananları şöyle değerlendirdi:

“İlk olarak aslında bu işlem gözaltı işlemi olamaz. Ortada ne bir suç ne de suç isnadı var. Bilgilerine başvurmak için akşam vakti evlerinden alınıyor trans kadınlar. Bu hukuka uygun bir işlem değildir. Polisin bilgi alma gibi bir yetkisi de yoktur. Bilgi alma adı altında ifade almaya çalıştılar. Gözaltına alınan kadınların aktardıklarına göre polis sokaktan geçen iki erkeği evlerine itiyor ve onların ifadeleri üzerinden bir işlem uyguluyor. Ortada ciddi bir haksızlık var.

“Polis bir önceki baskından bu yana müşteri olduğu iddia edilen 21 kişiden ifade almış. Bu ifadeler üzerinden bir senaryo oluşturuluyor ve polisin bu uygulaması sonucu pandeminin tam ortasında 9 kadın evsiz kalmış oldu. Gözaltının ardından eşyalarını almak için evlerine döndük ve polisin sokağı bantlarla kapattığına şahit olduk. Polisin verdiği bilgiye göre yarın evler de mühürlenecek ancak buna ilişkin bize iletilmiş bir İl Hıfzısıhha Kurulu kararı da bulunmuyor.

“Öte yandan polis, ‘geçiminizi neyle sağlıyorsunuz’ gibi bir soru da iletti ve polis bu soruyu da soramaz. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal anlamı taşır çünkü soruşturmayla ilintili bir konu da değil.”

Bir ayda ikinci polis saldırısı!

Polis, 9 Kasım’da gece saatlerinde İstanbul Beyoğlu Bayram Sokak’ta yaşayan 18 trans kadını evlerinden gözaltına almıştı. Polis kadınları gözaltına alırken, “korona tedbirlerini” gerekçe göstermiş, olay yeri tutanağında ise korona tedbirleri yer almamıştı. Gözaltına alınan kadınlar sabah saatlerinde ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. “Bilgilerine başvurmak” için gözaltına alınan kadınlar pandemide saatlerce ufak bir odada birlikte bekletilmişti.

Av. Levent Pişkin, sosyal medya üzerinden de tepki gösterdi. Pişkin, twitter hesabında "Trans kadınları pandemi koşullarında evlerinden atmak ölüme terk etmek demektir." ifadelerinde bulundu. 


Haber: Kaos GL

İlk baskına ilişkin basın açıklamamıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org