Tarih: 26/11/2020

Duruşma Görseli

2019 yılında bir polis memuru tarafından görevde olmadığı sırada öldürülen Hande Buse Şeker davasının sekizinci duruşması 26 Kasım’da (bugün) İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Davayı takip eden üç avukat 16:00'da Genç LGBTİ+ YouTube Hesabından Süreci Değerlendirilecek.

Ne olmuştu?

Volkan Hicret isimli polis memuru görevde olmadığı sırada, polis silahıyla Hande Buse Şeker’i 9 Ocak 2019’da Şeker’in Alsancak’taki evinde öldürdü. Polis memuru Volkan Hicret, Şeker’i öldürdü, gasp etti, cinsel saldırıda bulundu ve evdeki arkadaşını ise yaraladı.

Katil polis Volkan Hicret hakkında İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava bir süre kapalı görüldü. Avukatların itirazı ve tepkiler üzerine kapalılık kararı kaldırıldı.

Önemli bir bölümü kapalı görülen, İzmir Barosu ve Genç LGBTİ+ Derneği’nin katılım talebinin reddedildiği, Uluslararası Af Örgütünün davayı gözleme talebinin kapalılık gerekçesiyle reddedildiği davada kapalılık kararının kaldırılmasının ardından ise koronavirüs pandemisi nedeniyle kamuoyunun takip etmesi zorlaştı.

Karar Verilmesi Bekleniyor

Alsancak’taki evinde polis memuru Volkan Hicret tarafından öldürülen seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker davasının sekizinci duruşması 26 Kasım’da (bugün) saat 10:40’ta İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmada karar verilmesi olası görüşlüyo

Şeker’in avukatları tarafından açılan bilgilendirme sayfası Hande Buse Şeker için Adalet, davaya ilişkin “Faile hiçbir ceza indirimi uygulanmaksızın ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesini istiyoruz” diyor.

Avukatlar Süreci Değerlendirilecek

Derneğimizin davetiyle Hande Buse Şeker davasını takip eden avukatlardan Av. Kerem Dikmen, Av. Sena Yazıbağlı ve Av. Mahmut Şeren süreci değerlendirecektir. Açıklama 26 Kasım (bugün) saat 16:00'da Genç LGBTİ+ YouTube hesabından canlı yayınlanacaktır. Canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: Kaos GL

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org