Tarih: 20/11/2020

Seren Serengil

Seren Serengil, Sunucusu Olduğu Beyaz Tv Programı "Söylemezsem Olmaz"da Trans Kadın Selin Ciğerci Hakkında Transfobik Nefret Söylemlerinde BulunduCinsiyet Uyum Sürecine ve Kişisel Hayatına Saygı Duymadı

Seren Serengil, canlı yayındaki konuşması boyunca trans kadın Selin Ciğerci'nin cinsiyet uyum sürecine saygı duymadı. Selin Ciğerci'nin cinsiyet uyum süreci öncesi fotoğraflarını gösteren ve atanmış ismini kullanan Serengil, "Erkek...."," Kadın oldu", "Sonra cinsiyet değiştiriyor" ve "Kocası diye anılan biri var" ifadelerini kullandı ve Ciğerci'nin özel hayatından bahsetmeye devam etti. 

"Kültürümüze Uygun Değil", "Özendirici" Dedi

Serengil, yayında "Hollanda'da değiliz", "Müslüman bir ülkedeyiz, örfleri olan..." diyerek Türkiye'de trans varlığı olmasını reddetti. Selin Ciğerci'nin trans kimliği için "Hiç normal gelmiyor...", "Kamuoyına soruyorum, sizce bu normal mi...", "Bunlar normal yansıtılmamalı, normalleştirilmemeli" ve "Anormal" ifadelerini kullandı. Ciğerci'nin eşi ile yan yana fotoğraf paylaşması hakkında ise Serengil "Aleni olarak paylaşılmamalı" ve "Özendirici" söylemlerinde bulundu. 

Ayrımcı Olmadığını Söyledi

Seren Serengil ayrımcı söylemlerde bulunduğu yayın boyunca birkaç kez "ırkçı, cinsiyetçi falan" olmadığını, kendisinin de "çok arkadaşı olduğunu" ifade etti. 

Translar Var ve Var Olmaya Devam Edecek

Translar olarak her yerde varız, var olmaya devam edeceğiz, ve özgürce istediğimiz yaşamı süreceğiz diyoruz. Transların varlığı veya özel hayatı kimsenin tartışma konusu olamaz. Nefret suçlarına maruz bırakılmaya devam eden translar, başta yaşam(a) hakkı olmak üzere tüm haklarını alacak, "Eşit değiliz, translarla eşitleneceksiniz" diyoruz. Dernek olarak Serengil'in transfobik nefret söylemlerini kabul etmiyor ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. 


 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org