Tarih: 20/11/2020

Duyuru Afişi

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği Psikolojik Danışmanlık Departmanı altında kurduğumuz Pembe Hayat Yaşam Hattı 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde hizmet vermeye başlıyor.


Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği Psikolojik Danışmanlık Departmanı altında kurduğumuz Pembe Hayat Yaşam Hattı 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde hizmet vermeye başlıyor. Nefret suçu sarmalında yitirdiğimiz tüm transların anısına ve mücadelesine adayarak hayata geçirdiğimiz bu hizmetle umuyoruz ki bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Eşitlik Bildiri’sinde de belirttiğimiz üzere herkes translarla eşitleninceye kadar ruh sağlığı alanında da mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Pembe Hayat Yaşam Hattı nedir?

Pembe Hayat Yaşam Hattı kendini trans şemsiyesi altında tanımlayan herkese ve LGBİ+ lara yönelik hafta içi her gün 12:00 - 18:00 saatleri arasında, +90 549 100 06 88 numaralı telefon üzerinden ücretsiz hizmet veren bir ruh sağlığı desteği hattıdır.

Pembe Hayat Yaşam Hattı hangi alanlarda hizmet veriyor?

Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli önyargı ve ayrımcılık karşısında LGBTİ+ların destek alabileceği Pembe Hayat Yaşam Hattı’na başvuracak kişilerin;
  • Çözüm bulamama, çaresizlik, umutsuzluk, kaygı ve mutsuzluk gibi hisler uyandıran konularda,
  • Nefret söylemleri ve suçları karşısında öznelerin savunmasız hissettiği durumlarda,
  • İntihar düşüncelerini de kapsayacak şekilde kriz anlarında psikolojik ilk yardım desteği konusunda,
  • Psikolojik şiddet ve diğer şiddet türleri, akran zorbalığı, ilişki sorunları ve flört şiddeti gibi konularda,
  • Depresyon, anksiyete, stres ve öfke yönetimi konuları başta olmak üzere herhangi bir konuda ruh sağlığı desteğine ulaşmak istediğinde başvurabileceği ve gerektiği takdirde arayan kişilerin psikolojik danışmanlık* alabildiği, danışanların ruh sağlığı alanında takip ve yönlendirmesini gerçekleştirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz bir hizmettir.
*Pandemi nedeniyle psikolojik danışmanlık hizmetini Skype, Zoom, Whatsapp, Pembe Hayat Yaşam Hattı (0549 100 06 88) ve psikolojikdanisma@pembehayat.org e-posta adresi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Pandemi kapsamından çıkıldığında ve uygun sağlık ve güvenlik ortamı sağlayabildiğimizde yüz yüze psikolojik danışmanlık görüşmelerine ve grup çalışmalarına da başlayacağız.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org