Tarih:

Züleyha Gülüm

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Bayram Sokak'ta 18 trans kadının baskınla gözaltına alınmasını mecliste eleştirdi.

Gerekçeleri Eleştirdi ve Sistematik Trans Şiddetinden Bahsetti

Gülüm, yatığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Yargıdaki homofobik ve transfobik yaklaşımlarınız? Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireyler söz konusu olduğunda maalesef yargıya başvurmak mümkün olamıyor. Çünkü LGBTİ+’lar dışarıda gördüğün belki çok daha fazlasını polis şiddeti olarak, yargı şiddeti olarak görüyorlar.

"O nedenledir ki koruma kararlarına başvurmaları da mümkün olmuyor, 6284’ten İstanbul Sözleşmesi’nden faydalanmaları mümkün olmuyor. Bir uygulamadan bahsedeyim; daha dün Taksim’de 18 trans kadının ‘bilginize başvuracağız’ gerekçesiyle yaşadıkları yerler basıldı, evlerinden gözaltına alındılar, bütün geceyi karakolda küçük bir odada pandemi koşullarında geçirdiler. Gerekçe ‘bilgilerine başvurmak’. Bilgisine başvuracağınız kişileri bu şekilde nasıl gözaltına alırsınız?"

Kaynak: bianet.org


Trans Şiddeti Meclis Gündemine Girmiş Oldu

Gülüm'ün bu sözleri, gündüz çağrılarak değil gece baskınıyla sözde bilgilerine başvurulmak istendikleri için gözaltına alınan trans kadınların maruz kaldığı muameleyi meclis gündemine taşımış oldu. Aynı zamanda pandemi gerekçesiyle alındıkları söylenen trans kadınların da pandemi sırasında geceyi ufak bir odada geçirmek zorunda bırakılmalarıyla hayati güvenliklerinin ve sağlıklarının tehlikeye atılmasına dikkat çekmiş oldu.

Pembe Hayat LGBTİ+ Derneği translara yönelik bu nefret saldırısı hakkında bir basın açıklaması yayınlamıştı. Basın açıklamamıza buradan ulaşabilirsiniz. 
 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org