Tarih: 10/11/2020

Selin Aynacı

Trans kadın Selin Aynacı 11 Ekim'de evinde ölü bulunmuştu. Selin'in tırnaklarının iç kısmında kıl bulgusu tespit edilmesi ve evinin kapısıyla oynandığı düşüncesi ölüm hakkında şüpheleri arttırdı, otopsi raporu bekleniyor.


Ne Olmuştu?

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği 11 Ekim’de Antalya’da bir trans kadının evinde ölü bulunduğunu duyurdu. Dernek şüpheli ölüm ile ilgili “4 Yıldır Antalya Çağlayan mahallesinde yaşayan trans kadının (Atanmış ismi dışında seçtiği ismine henüz ulaşamadığımız için ismini paylaşmamayı etik olarak tercih ediyoruz) evinin kapısı dün akşamdan beri açık olunca komşuları durumdan şüphelendi ve evin içine girdi. Trans kadının hareketsiz yattığını gören komşular polise haber verdi. Polis ve sağlık ekiplerinin gelmesinin ardından trans kadının ölmüş olduğu tespit edildi. El tırnaklarının iç kısmında kıl olduğu belirlenerek cinayet şüphesi ile adli tıp kurumuna sevk edildi. Gelişmeleri takip edeceğiz!” paylaşımında bulundu. Vefat eden trans kadının kimliğinin Selin Aynacı olduğu tespit edildi. 
 

Otopsi Raporu Bekleniyor

Selin Aynacı'nın yakın arkadaşları ve birinci derece akrabaları ölümün hala aydınlatılmadığını belirtti. Ailesi, Selin'in ölümü hakkında bilgi edinilmesi için adli otopsi raporunun beklenildiği ifade etti. Otopsi sonucu çıkana kadar cinayet şüphesinin devam edeceğini belirten ailesi, hukuki desteğe başvurduklarını da ekledi. Selin'in tırnaklarının iç kısmında kıl bulgusu tespit edilmesi ve evinin kapısıyla oynandığı düşüncesi ölüm hakkında şüpheleri arttırdı.
 

Süreç Devam Edecek

Adli otopsi raporunun sonuçlanmasının uzun zaman alabileceği biliniyor. Ancak daha yakın zamanda bir ön otopsi raporu çıkmasının umut ediliyor. Kesin ölüm sonucu belirtmeyecek olmakla beraber Selin Aynacı'nın ölümü hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarabileceği için bu ön rapor da önem arz ediyor. Ailesi gerçeğin bir an önce aydınlatılmasını temenni ediyor.

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği Selin Aynacı'nın şüpheli ölümünü takip etmeye devam edecek. 

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org