Tarih: 04/11/2020

Sarah McBride

3 Kasım'da gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti adayı Sarah McBride da Delaware eyaletinden senatoya seçildi. Böylece ABD’de açık kimlikli en üst düzey trans politikacı oldu. Sonuç üzerine “çok müteşekkirim, çok çalışacağım” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık Seçimleri Yapıldı
Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimleri yapılıyor. 3 Kasım 2020 tarihinde oy verme işlemleri tamamlandı. Oy katılımının yüksek olduğu ve pandemiden dolayı erken oyların sayısında rekor kırıldığı not edildi. Yaklaşık 103 milyon ABD’li 3 Kasım’dan önce oyunu vermişti.
 
Oy Sayımları Devam Ediyor
Oyların sayımı devam ediyorken Demokratik Parti Joe Biden başkanlık seçiminde önde gidiyor, ancak Associated Press seçimin hemen belli olmayabileceğini ve Donald Trump’ın başkanlığı koruyabileceğini belirtiyor.
 
Senato ve Meclis de Seçiliyor
Başkanlık seçimiyle beraber meclis ve senatonun 35 koltuğunda da seçime gidildi. Oylar sayılmaya devam ederken anlık olarak senatoda seçime gidilen koltuklardan 29’unun sonucu açıklanmış bulunuyor.
 
Sarah McBride Senato’ya Seçildi
Şimdiden sonucu belli olan senato seçimlerinden biri de Delaware Eyaleti 1. Bölge seçimi oldu. Demokratik Parti adayı Sarah McBride bu seçimi kazanarak ABD Eyalet Senatosu’na seçilen ilk açık kimlikli trans kadın oldu. Bu görevi kendisinden önce Demokratik Parti’den Harris McDowell III üstleniyordu. Kendisinin emekli olması ile senatoda bu koltuk boşalmıştı.
 
ABD’de En Üst Düzey Açık Trans Kimlikli Politikacı Oldu
Bu seçim ile Sarah McBride en üst düzey koltukta oturan açık kimlikli trans politikacı oldu. Sarah McBride dört yıl önce üniversitesinde öğrenci birliği başkanı konumunda iken trans kadın olarak açılmıştı.
 
Sonuç Üzerine “Çok Müteşekkirim, Çok Çalışacağım” Dedi
“Yarın Farklı Olacak” kitabının da yazarı olan Sarah McBride, seçimi kazanmasının ardından “Bu seçimle Delaware 1. Bölge olarak kim olduğumuzu göstermiş olduk, çok müteşekkirim” yorumlarında bulundu. McBride, seçimlerden önce de LGBTİ+ savunuculuğuna odaklı olduğunu ama aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok alanda da yenilikçi, ileriye dönük değişimleri sağlamak için da çok çalışacağını ifade etmişti..
 
Ocak’ta Görev Başına Geçecek
Sarah McBride seçimlerden hemen sonra değil seçilen diğer politikacılarla beraber Ocak ayında görev başına geçecek. McBride en az dört yıl boyunca senatoda görev olacak.

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğun hikayesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en rose, 1997) adlı filmden almıştır.

BİZE YAZIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

0312 433 85 17

0312 433 85 18

0532 462 17 05

bilgi@pembehayat.org